dexamethasone ivermectin hydroxychloroquine generique kaletra generique plaquenil oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » BURAM, BURAM ANADOLUM » Karamanin koyunu

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 13 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    Karamanin koyunu

110 Mesaj -

En Son On: 20.01.2008 - 15:34
Cinsiyeti: Bayan 

KARAMAN'IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU

Bu deyimle ilgili çesitli rivayetler ve hikayeler vardir.

BIRINCI HIKAYE

Karamanogullariyla, Osmanli Devletinin kiyasiya savasa tutustugu yillarda, Karaman halki savaslardan çok çekmis; ezilmisler, evleri, barklari, mallari çok zarar görmüs. O devrin ululari toplanip, "Bu kardes kavgasini tatliliya bagliyalim" diye kurultay kurmuslar. Karaman Beyi ile Osmanli Beyi'ni Konya'ya çagirmiþlar, her iki tarafin sikayetini dinlemisler. Sözü tatliya getirip, her iki beye de, bir daha savas yapmamalari için yemin ettirmisler.

Karaman Beyi yemin ederken, elini koynunua götürerek: "Bu can burada kaldikça, Osmanli'yi kardes bilip, kiliç çekmeyecegime söz veriyorum" demis. Fakat kurultaydan çikan Karaman Beyi, kaftaninin altindan bir kus çikarip salivermis ve "Iste can çikti söz bitti" demis. Karaman Bey'inin koynundan kusu çikarip salivermesinden sonra bu darb-i mesel halk ararinda yayilmistir.

IKINCI HIKAYE

1243 senesi Kösedag savasindan ve bozgunundan sonra, Selçuklu ordusu çekilmis, Mogol ordusu yer yer Anadolu'yu istilaya baslamiþti. Mogollar Müslüman olmadiklari için, Müslüman Türklere karsi çok düsmanca hareket ediyorlardi. Kuvvetçe çok üstün durumda bulunuyorlar ve her savasta galip geliyorlardi. Konya'yi istila ettikten sonra, Kerimüddin Karaman Bey zamaninda Karaman'in üzerine yürüdüler.

Tarih takriben 1258 siralari idi. Karamanoglullari telasa düstüler. Zira Mogollar kendilerine direnen yerlerde halki kiliçtan geçiriyorlardi.

Ne yapip yapip, bu putperest Mogollari yenmek laimdi. Karamanlilar basit bir harp hilesi düsündüler. Netice de Mogollar'a baskin yapacaklardi. Mogol ordusu Konya üzerinden Karadag'a dogru ilerliyordu. O tarihte Karadag ormanla kapli idi.

Karaman askerleri koyun postuna bürünerek, bir koyun sürüsünün arasina karistilar. Sürü ile birlikte Mogol ordusuna dogru yaklasmaya basladilar.

Mogol ordusu, sürüyü gasbetmek, yiyip içmek için bir kaç koyun yakalayip kestiler, kizarttilar ve içkiyle beraber yemeye basladilar. Tam sizdiklari sirada, koyun postuna bürünen Karaman askerleri üzerlerindeki postlari atarak, Moðollarin üzerlerine çullandilar. Bir yandan da ormanda gizlenmis bulunan esas ordu, Moðollara hücum etti. Bütün Mogol ordusu orada yok edildi. Tek tük kaçip kurtulabilen Mogollar da etrafa bu deyimi yaydilar.

UCUNCU HIKAYE

Karaman kalesi Osmanli ordusu tarafindan sarildigi zaman, kale içindeki halk, canini ve malini kurtarmak endisesine düser.

Bu arada, bir sürü sahibi de sürüsünü kurtarmak hazirligi içindedir. Sürünün, Karaman kalesi'nin disina açilan karanlik dehlizde yolunu bulabilmesi için, keçilerin boynuzlarina yanan mesaleler takar ve bu suretle disariya çikarlar.

Kaleyi sarmis bulunan Osmanli askerleri, arka tarafta ellerinde mesaleler bulunan bir ordunun kendilerine saldirmak üzere bulundugunu sanarak, kusatmayi kaldirip, agirliklarini birakarak kaçarlar. Bunun bir sürü oldugunu, is isten geçlikten sonra anlarlar, ve bu lafi çikarirlar.

~~~~~~~~~~~~~~~~

Budaaa sevinçli

(cok ozledigim) HACI BABA DAGI sıkıntılı

(www.larende.com)
Ekleme Tarihi: 20.03.2004 - 13:02
Bu mesajı bildir   ~Leyla~ üyenin diğer mesajları ~Leyla~`in Profili ~Leyla~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Merdiyye su an offline Merdiyye  

1158 Mesaj -

En Son On: 03.04.2005 - 01:56
:D

koyun tanidik geldi.. (sari kiz) :D
bizim koyun koyunu olmasin sakin..

Sagolun karaman hakkinda bilgiler verdiginiz icin..
3.hikayenin dogru oldugunu biliyordum..
digerlerini hic duymamistim..

Bu mesaj 1 kez ve en son Merdiyye tarafından 21.03.2004 - 00:03 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.03.2004 - 00:02
Bu mesajı bildir   Merdiyye üyenin diğer mesajları Merdiyye`in Profili Merdiyye Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Türkcü  

Misafir

Cinsiyeti: ----- 
anadolu'da resmi dili arapca iken, edebiyat dili farsca iken, karamanoglu mehmed beyin fermaniyla resmi dil türkce olan karamana selam olsun.
Ekleme Tarihi: 23.03.2004 - 00:30
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
gocerli su an offline gocerli  
Themenicon   

232 Mesaj -

En Son On: 29.05.2011 - 22:12
Cinsiyeti: Erkek 
koyun tanidik geldi.. (sari kiz)
bizim koyun koyunu olmasin sakin..
Merdiyye iyi guzel hosda benim bildigim kadariyla sizin koyde koyun yoktur.
Yalniz keci mevcuttur.kahkaha kahkaha kahkaha
Yazin izine gidence koyunu guzelbi gez istersende sana bir tane rehber tayin edebilirim.dil uzat dil uzat
Ekleme Tarihi: 30.03.2004 - 16:03
Bu mesajı bildir   gocerli üyenin diğer mesajları gocerli`in Profili gocerli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Merdiyye su an offline Merdiyye  

1158 Mesaj -

kahkaha kahkaha kahkaha

dogruya dogru ne bileyim..
koyume dogru duzgun gitmiyorumki
karamani bile pek goremiyorum.
koyde koyun mu var keci mi var
nerden bileyim dimi ya

sevinçli

(sen gorursun)

dil uzat
Ekleme Tarihi: 16.05.2004 - 20:32
Bu mesajı bildir   Merdiyye üyenin diğer mesajları Merdiyye`in Profili Merdiyye Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~Leyla~ su an offline ~Leyla~  

110 Mesaj -

En Son On: 20.01.2008 - 15:34
ozledimağlar
Ekleme Tarihi: 02.06.2004 - 14:53
Bu mesajı bildir   ~Leyla~ üyenin diğer mesajları ~Leyla~`in Profili ~Leyla~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
cankiz68 su an offline cankiz68  
KARAMANLIYIZ

3 Mesaj

En Son On: 15.05.2005 - 16:05
HEYTTTTT KARAMANLILAR HEPINIZE SELAM OLSUN VE HERKESE TABII. AY NE GÜZEL HEMSOLAR VAR BURDA HEHE HEPINIZ KENDINIZE IYI BAKIN KARDESLERIM...Güle Güle
KARAMAN KOYUNU SONRA CIKAR OYUNU ===> TA$KALE göz kırpma
Ekleme Tarihi: 29.06.2004 - 21:46
Bu mesajı bildir   cankiz68 üyenin diğer mesajları cankiz68`in Profili cankiz68 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
tuana~islam su an offline tuana~islam  
heyttt beee

41 Mesaj -

En Son On: 14.11.2005 - 11:04
selamin aleyküm ohh bee en sonunda buldum sizleri.Karamanlıları yerde ararken gökte buldum bu kadar karamanlıyla aynı siteyi paylaşıyoruz ama daha yeni tanisiyoruz nasıl iş bu yaa.inanın sizleri gördüğüm için çok mutluyumdaha karamandan geleli 1 hafta oldu ama yine gözümde tütüyor suan alanyada yasıyorum ama buradan nefret ediyorum eger basarabilirsem memleketime geri döneceğim ne demişler insanın memleketi gibisi yok onun için nasip olursa geri döneceğim ben karamanın merkezindenim ama annem ve babam BASKISLA köyündenler neyse bu kadar yeter çok kafa agritmayayim müsade ederseniz büyüklerin ellerinden küçüklerin yanaklarından öpüyorum saglicakla kalın,mutlu kalın,hoşçakalınGüle Güle

Bu mesaj 2 kez ve en son tuana~islam tarafından 12.08.2004 - 14:47 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 12.08.2004 - 14:32
Bu mesajı bildir   tuana~islam üyenin diğer mesajları tuana~islam`in Profili tuana~islam Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Mavigecem  

Misafir

En Son On: 14.11.2005 - 11:04
Selam ola Karamanli Hemserilerime sevinçli
Kazim Karabekirle baslayan memleketimin Insani sevinçli
Ekleme Tarihi: 07.09.2004 - 12:39
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
yalnizlik benimadim su an offline yalnizlik benimadim  
Themenicon    RE: heyttt beee

14 Mesaj -

En Son On: 27.01.2008 - 17:47
[quote][i]Orijınalı tuana~islam[/i]

[navy][B]selamin aleyküm ohh bee en sonunda buldum sizleri.Karamanlıları yerde ararken gökte buldum bu kadar karamanlıyla aynı siteyi paylaşıyoruz ama daha yeni tanisiyoruz nasıl iş bu yaa.inanın sizleri gördüğüm için çok mutluyumdaha karamandan geleli 1 hafta oldu ama yine gözümde tütüyor suan alanyada yasıyorum ama buradan nefret ediyorum eger basarabilirsem memleketime geri döneceğim ne demişler insanın memleketi gibisi yok onun için nasip olursa geri döneceğim ben karamanın merkezindenim ama annem ve babam BASKISLA köyündenler neyse bu kadar yeter çok kafa agritmayayim müsade ederseniz büyüklerin ellerinden küçüklerin yanaklarından öpüyorum saglicakla kalın,mutlu kalın,hoşçakalınGüle Güle [/B] [/navy] [/quote]selamkardesbende karamandan keske imkanimiz olsada vatana dönebilsek ama evlatlarimiz burdahasretlik vatan özlemi cok zor cekmeyen bilmez bende karamandayim ama aslen pinarbasi köyüm bir hafta sonra izine gidecem burnumda tütüyor allahim kimseyi vatanindan sevdiklerinden ayirmasin

Bu mesaj 1 kez ve en son yalnizlik benimadim tarafından 15.10.2007 - 01:19 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 15.10.2007 - 01:11
Bu mesajı bildir   yalnizlik benimadim üyenin diğer mesajları yalnizlik benimadim`in Profili yalnizlik benimadim Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
refya su an offline refya  

29 Mesaj -

En Son On: 11.09.2009 - 12:29
selam olsun karamanlılara
Güle Güle
Ekleme Tarihi: 08.04.2008 - 15:13
Bu mesajı bildir   refya üyenin diğer mesajları refya`in Profili refya Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
ve Aleyküm Selam
Karaman'ın Koyunu

Karaman koyunu ile ünlü bir ilimizdir. Koyunları yünleriyle, verimli sütleriyle ve alt dudaklarının geniş olması sayesinde her şartta otlanabilmesiyle ünlüdür. Dünya üzerinde benzeri yoktur. Karaman’ın koyunu efsanelere konu olmuştur.

AKKARAMAN KOYUNU : Tüm Orta Anadolu'ya yayılmış ve sayı bakımından en fazla olan koyun ırkımızdır. 14.552.000 başlık mevcudu ile koyun varlığımızın % 44'ünü teşkil eder.

Bölge şartlarına adapte olmuş, açlığa, kuraklığa ve kötü hava şartlarına dayanıklıdır. Et verimleri az ve et kalitesi düşüktür. Ancak bakım ve besleme şartları düzeltilerek et verimleri artırılabilir.

Kuyrukları büyüktür ve 4-6 kg kadardır. Ancak 12 kg'a kadar ulaşanları da vardır. Yıllık süt verimleri 30-50 kg olup, ikiz yavrulama oranı % 20-30 kadardır.

Akkaramanlarda baş, boyun, karın altı ve bacaklar çıplaktır. Baş ve ayaklarda siyah lekeler görülebilir. Yapağıları kaba ve karışık olup, beyaz renktedir.

Yıllık yapağı verimleri 1.5-2.0 kg kadardır. Yapağıları halı sanayiinde, kilim, keçe ve yatak yapımında kullanılır.
Selam ve Dua Ile
Ekleme Tarihi: 09.04.2008 - 00:29
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50

KARAMANIN KOYUNU

KARAMANDAN GÖRÜNÜS
Ekleme Tarihi: 06.02.2009 - 00:30
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 484 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56969 saniyede açıldı