generique kaletra ivermectin chloroquine hydroxychloroquine generique plaquenil imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Cocuga örnek olma konusunda dikkat edilecek hususlar:

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Cocuga örnek olma konusunda dikkat edilecek hususlar:

1158 Mesaj -

En Son On: 03.04.2005 - 01:56
Cinsiyeti: Bayan 

- Çocugunuzu kendinize düsman etmek istemiyorsaniz, bir basarisizligindan sonra "Ben sana demedim mi?" demeyin.

- Çocugunuza emir vermeyin. Ondan isteyin.

- Haksizliga ugradiginiz bir yerde, hakkinizi arayis biçiminize çocugunuzun tanik olmasini saglayin. Ona kavga etmeden ve bagirmadan haksizliklara karsi çikmanin mümkün oldugunu gösterin.

- Çocugunuzu dinlerken, mutlaka yüzüne bakin ve onunla göz iliskisi içinde olun. Kendisine önem verildigini hissedecektir.

- Çocugunuzla iddialasmayin. Yumusak bir ses tonuyla "Ben böyle düsünüyorum" deyin ve susun. Dediginizi kabul etme ihtimali artar. ( Hemen degilse bile bir süre sonra )

- "Ne" söylediginizden çok daha önemli olan "Nasil" söylediginizdir. Iliskiniz istemediginiz gibi gelisiyorsa, ifadenizi ve beden dilinizi kontrol edin.

- Iletisim kisiye degil, kisiyle yapilir. Siz konusurken çocugunuz susup dinliyorsa bosa konusuyorsunuz demektir. Kimse duymak istemeyen biri kadar sagir degildir.

- Çocugunuza, düsünce ve duygularini ifade etme firsati verin ve cevap veriyor diye ona kizmayin.

- Çocugunuza dogru bilgi verin. "Nasil olsa anlamaz", "Bunu onun iyiligi için yapiyorum" gibi gerekçelerin arkasina siginmayin. Kaybolan güven geri gelmez.

- Çocuklarla anlasmanin en iyi yolu, onlara iyi niyetle yaklasmaktir.

- Çocugunuzla aranizdaki duygusal çatisma, istemediginiz boyutlara variyorsa, "Kimin hakli oldugunu" düsünmek yerine, varmak istediginiz amaci düsünün ve davranisinizi gözden geçirin.

- Çocugunuzun yaptigi bir seyden hoslandiginizda, bunu sebebiyle belirtin. Böylece "otomatik" tesekkür yerine, insanlari mutlu eden "özel tesekkür" geçebilirsiniz.

- Bir tartisma sirasinda asla birkaç sorunu birlikte çözmeye çalismayin. Sorunlari teker teker ele alin.

- Gazeteden okudugunuz bir haberi, çocugunuz size tekrar okusa da onu ilgiyle dinleyin. Böylece ortak bir duygu paylasmis olursunuz.

- Çocugunuzun ilgilendigi konulardan, hobilerden zevk almaya çalisin. Iyi arkadaslik, paylasilan ortak heyecanlarla gerçeklesir.

- Çocuklarinizi hayatindaki özel günlerinde ( okul mezuniyeti, spor basarisi vs. ) yalniz birakmayin.

- Çocugunuza söz verdiyseniz mutlaka sözünüzü yerine getirin. Yapmayacaginiz seyi asla vaat etmeyin.

- Çocugunuza verdiginiz ve kulak asmadigini düsündügünüz bir ögüdün onu nasil etkiledigini bilmek istiyorsaniz, kardesine verdigi ögütleri dinleyin

- Kardeslerin yüzleri benziyor diye kisiliklerinin de benzemesi gerekmez. Kardesleri birbirine düsman etmenin en kestirme yolu, onlari birbirine örnek gösterip, olumsuz yargida bulunmaktir.

- Kardesi ile olan sorununa hemen müdahale etmeyin. Çözebilmelerine veya çözemiyorlarsa çatismalarina sabir gösterin. Ikisi de bir seyler ögrenecektir. Çatisma çocuklarin birbirine zarar vermeye basladigi tehlikeli boyuta ulastiginda saglikli bir sekilde müdahale edin.

- Kardesler arasindaki çatismada dikkatinizi hemen sorun çikarana yöneltmek yerine, zarar gören çocukla ilgilenin.

- Çocugunuzun olumlu veya olumsuz olarak gördügünüz bir davranisi karsisinda siz Ben Dili nizi kullanin.

- Ben dili; kisinin o anda karsilastigi durum veya davranis karsisinda, kisisel tepkisini duygu ve düsüncelerle açiklayan bir ifade tarzidir. Örnegin; Anne isten eve yorgun gelmis koltukta dinleniyor. Çocuk oyuncaklari ile gürültü çikararak evi dolasiyor. Burada annenin Sen Dili mesaji su olur:

"Ali! Kes su gürültüyü, sana yapma demedim mi?"

"Ben Dili" mesaji söyledir:

Isten yeni geldim ve çok yorgunum. Oyuncaklarin ile gürültü yaptigin zaman müthis basim agriyor, çok da sinirleniyorum.
Bir baska örnek; Çocuk sokakta oynadi ve kosarak eve girdi. Burada annenin "Sen Dili" mesaji söyle olur:

"Çabuk disari çik! Sana pis ayaklarla eve gitmeyeceksin demedim mi? Ne laf dinlemez çocuksun"yerine

"Ben Dili" mesaji söyledir:

"Evi yeni silmistim, çamurlu ayakkabilarla girdigin zaman
( davranis ) tekrar silmem gerekiyor ( etki ). Bayagi sinirleniyorum ( duygu ) hem de yoruluyorum ( etki )

Ekleme Tarihi: 29.02.2004 - 15:33
Bu mesajı bildir   Merdiyye üyenin diğer mesajları Merdiyye`in Profili Merdiyye Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 786 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kilimlili67 (47), EnToRia (39), cihankarasan (56), rahmali (60), beyazyol (44), hmurat (50), Sweet-Bircan (31), calinan_kalp (43), bobmalley (34), kerim71 (50), talip-ibrahim (38), kan-ka (50), behlül72 (52), n.nakla61 (40), yasinbirel80 (44), zuhre yildirim (44), SnNmMc (37), tarik82 (42), akin123 (37), MertTurk (43), *hira* (35), zaferburgu (49), mademney (42), esli (61), sipahii (43), gokhan (46), ISLAM_GUNESI (40), veteriner54 (42), meryem03 (40), engino (46), yol_cu (42), koyuncu339 (39), fizikcimrt (49), fgdibo (36), salem (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54478 saniyede açıldı