dexamethasone kaletra lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir stromectol cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » İLÂHÎ MOTİVASYON

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 12 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
İLÂHÎ MOTİVASYON

339 Mesaj -

En Son On: 11.11.2009 - 09:13
Cinsiyeti: ----- 
İLÂHÎ MOTİVASYON

Şurası kesin ki, “mecazî aşk” tuzağına düşmemek için büyük bir azim ve kararlılık göstermeniz öncelikle size huzur getirir. Çünkü, hem dünyada, hem ahirette mutlu olmanın yolu, her konuda olduğu gibi, bu hususta da Rabbimizin emirlerine uymaktan geçiyor.
Ancak mecazî aşk tuzağına düşmemek çok zordur. Yoğun bir gayret, tam bir kararlılık ister. Çünkü, çok cazip ve lezzetli görünür. Âdeta “zehirli bal” gibidir. Aslında aklınız, yaptığınız işin ne büyük bir hata olduğunu bilir, ancak nefis ve duygularınız sizi aldatır.
Nitekim birkaç yıl önce bana mektup yazarak yardım isteyen genç bir okuyucum şöyle diyordu:
“Üniversite öncesi, sanırım açık olmamın da etkisiyle sürekli şekilde bir erkek arkadaşımın olmasını istiyordum. İstediğim halde birçok teklifi geri çevirdim. Şu ana kadar da, hiç kimseyle böyle bir arkadaşlık ilişkisinde bulunmadım. Fakat şimdi hâlâ arkadaş özlemi içerisindeyim.
“Aşk denilen şarabın içilmesinin yasak, tadının acı ve haram olduğunu bile bile bu iz peşindeyim. Gerçi üniversitede de birçok arkadaşlık teklifi aldım. Kabul etmedim, nefsimle mücadele ettim ve ediyorum da. Bu yolda bir korku içindeyim, gönlüme söz geçiremiyorum, ille de şarabın tadına bakacağım dercesine beni teşvik ediyor. Ama ben mücadele ediyorum. Bu mücadelede de, çok ama çok yalnızım.”
Allah’a lâyık bir kul olmak isteyen gençlerimizin hepsi de böyle bir ikilem yaşar. Neyi tercih edeceğini şaşırır.
Bunun için iyi bir motivasyon gerekir.
Bu motivasyonu sağlamanın, tam bir azim ve kararlılık içinde bulunmanın bir usulü, Rabbimizin ve Peygamberimizin (a.s.m.) gençlere yönelik bu konudaki hitaplarına kulak vermektir.
Bir kere şu hususa kesin inanmalısınız: Yüce Rabbimiz, gayri meşru şehvetini Allah yolunda terkeden gençleri çok beğeniyor, onlarla meleklerine karşı övünüyor.
Abdullah ibni Ömer’den rivâyet edilen bir hadîs-i kudsîde Rabbimiz meâlen şöyle buyurur:
“Kaza ve hükmüme inanan, Kitâbın (Kur’an’ın) hüküm ve tavsiyelerine boyun eğen, verdiğim rızıkla kanaat eden, şehevânî arzularını Benim rızâm için terkeden genç bir mü’min, katımda bir kısım meleklerimin derecesindedir.” (Deylemî)
Yine İhyâ-i Ulûmi’d-Din’de yer alan bir hadîsin anlamı şu şekildedir:
“Gerçekten Allah, meleklerine karşı ibâdet eden bir gençle iftihar ederek buyuruyor: Ey şehvetini Benim için bırakan genç! Ey gençliğini Bana bağışlayan genç! Sen benim nezdimde meleklerimin bazısı gibisin.” (cilt:2, s.432)
Rabbimizin, kendisiyle övündüğü bir genç olmayı kim istemez? Meleklerin, o hayal bile edemediğimiz yüce makamları derecesine çıkmayı hangi genç arzu etmez?
İşte bunun yolu: Gayri meşru şehveti Allah rızası için bırakmak. Bir nevi gençliğini, Allah’a bağışlamak.
Zaten gençliği bize veren O değil mi? Siz gençliğinizi Allah’a bağışlarsanız, size emanet olarak verilen gençliği sahibinin rızası dairesinde kullanırsanız, hiçbir kaybınız olmadığı gibi, bir de Cennette ebedî bir gençlik kazanıyorsunuz. Bunun için tam bir azim ve kararlılıkla, günahlara girmemek hususunda sabırlı olmanız gerekir.
Bizi bu konuda şevklendirecek, sabır ve tahammülle karşı koymaya yöneltecek bir başka değerli hadis şu şekildedir:
“Yedi kimseyi Allah-ü Teâlâ kendi gölgesinden başka gölgenin olmadığı (kıyâmet) gününde kendi gölgesinde gölgelendirecektir: Adâletli devlet reisi, Rabbine ibâdet yolunda serpilip büyüyen genç, gönlü mescidlere bağlı kimse, Allah yolunda birbirini sevip buluşan ve bu yolda ayrılan iki kimseden her biri, makam sahibi güzel bir kadın onu istediğinde, ‘Ben Allah’tan korkarım’ diyerek (o günahı işlemeyen adam), sağ elinin verdiği sadakayı sol eli bilmeyecek kadar (gösterişsiz) gizli sadaka veren adam, tenhada Allah’ı zikredip de gözü dolup taşan kişidir.” (Buhârî, Muhâbirîn: 4)
Bu büyük müjdeye ulaşmak için bütün gençlerin, “Rabbine ibâdet yolunda serpilip büyüyen genç” olmaya çalışması ve her taraftan hücum eden cazibedar fitnelere karşı, “Ben Allah’tan korkarım” demesi gerekir.
Ekleme Tarihi: 21.02.2004 - 21:00
Bu mesajı bildir   Suhedanur üyenin diğer mesajları Suhedanur`in Profili Suhedanur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
tugba009 su an offline tugba009  
SELAMÜN ALEYKÜM

84 Mesaj -

En Son On: 30.11.2008 - 02:35
Cinsiyeti: Bayan 
COK GÜZEL. ALLAH RAZI OLSUN.
Ekleme Tarihi: 21.02.2004 - 21:54
Bu mesajı bildir   tugba009 üyenin diğer mesajları tugba009`in Profili tugba009 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mes ud su an offline mes ud  
Themenicon    diyecek birşey yok....

2 Mesaj

En Son On: 04.07.2006 - 14:53
Cinsiyeti: Erkek 
Allah razı olsun senden abla.Ellerine yüreğine sağlık,hakkını helal eyle...
Ekleme Tarihi: 23.02.2004 - 04:42
Bu mesajı bildir   mes ud üyenin diğer mesajları mes ud`in Profili mes ud Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suhedanur su an offline Suhedanur  
RABBİM SİZLERDEN DE RAZI OLSUN ..

339 Mesaj -

SAĞOLSINIZ VARSA HELAL OLSUN KARDEŞİM ..
RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN İNŞ...
Ekleme Tarihi: 23.02.2004 - 05:07
Bu mesajı bildir   Suhedanur üyenin diğer mesajları Suhedanur`in Profili Suhedanur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm

379 Mesaj -

En Son On: 08.09.2007 - 22:03
Allah (cc) razı olsun
Ekleme Tarihi: 24.02.2004 - 13:18
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Emirdag su an offline Emirdag  
Allah razi olsun

1071 Mesaj -

En Son On: 03.05.2009 - 16:41
Rabbim yardimcimiz olsun:(
Ekleme Tarihi: 25.02.2004 - 17:36
Bu mesajı bildir   Emirdag üyenin diğer mesajları Emirdag`in Profili Emirdag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
AMİN AMİN AMİN ..

339 Mesaj -

SAĞOLASINIZ RABBİM CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN .....
Ekleme Tarihi: 27.02.2004 - 03:55
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm

379 Mesaj -

En Son On: 08.09.2007 - 22:03
Allah razı olsun hepimizden....
Ekleme Tarihi: 27.02.2004 - 19:22
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hazanrengi su an offline hazanrengi  
selam ve dua ile...

608 Mesaj -

En Son On: 07.10.2007 - 01:58
güzel bir yazıydı.....

Allah (c.c) razı olsun.....

ellerinize sağlık......
Ekleme Tarihi: 29.02.2004 - 02:57
Bu mesajı bildir   hazanrengi üyenin diğer mesajları hazanrengi`in Profili hazanrengi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SELAMUN ALEYKÜM

339 Mesaj -

RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞ..
Ekleme Tarihi: 03.03.2004 - 04:03
Fatma23 su an offline Fatma23  
Allah razi olsun

1386 Mesaj -

En Son On: 01.04.2005 - 15:46
Cok güzel bir Yazi, Allah'ın razı olduğu kullarından olursunuz inşaallah.

Allah(cc)

cümlenizden razi olsun

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 03.03.2004 - 17:45
Bu mesajı bildir   Fatma23 üyenin diğer mesajları Fatma23`in Profili Fatma23 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RABBİM RAZI OLSUN KARDEŞ..

339 Mesaj -

AMİN SAĞOLSIN ..
Ekleme Tarihi: 06.03.2004 - 02:21
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 848 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
nokta54 (45), karapapak (46), dosteren (60), ahmetkaya5v (40), AKIN TALHA (45), memetnur (60), ssarikoc2003 (43), yolcuxxx (38), adige11 (46), aydemir (45), terekeme (), tolga_27 (44), turkcomtayfur (), CNN (44), faruk741 (39), kürtislam (37), kenan_k (59), ercosserdar (42), siyahi (46), Ay Yuzlum (42), sevgim (45), sekersey (55), Melek_90 (34), mkilincarslan (33), emel meydan (48), karabela2000 (54)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56174 saniyede açıldı