generique colchicine ivermektine chloroquine generique stromectol stromectol detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Kızların Eğitimi

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 42 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    Kizlarin Egitimi

41 Mesaj -

En Son On: 28.02.2010 - 22:57
Cinsiyeti: Erkek 
Kızların okuması şart mı? Bu yolda verilen tavizler caiz mi? Kızlarımızı eğitmek için başka alternatifler yok mu?

Bu mesaj 1 kez ve en son hduzoylum tarafından 13.02.2004 - 14:47 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 13.02.2004 - 14:46
Bu mesajı bildir   h.a-d.u üyenin diğer mesajları h.a-d.u`in Profili h.a-d.u Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm

379 Mesaj -

En Son On: 08.09.2007 - 22:03
İlim ögrenmek farzdır.Beşikten mezara kadar ilim hadisi geregince hareket etmek lazımdır.Tabiki okumak lazım.Kızların-erkeklerin okuması lazımdır.Ecnebiler okuyacak da müslümanlar okumayacakmı?Alternatif egitim yöntemlerini artık devlet belirleyecektir.
Ekleme Tarihi: 13.02.2004 - 14:53
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SLM

379 Mesaj -

BEN SADECE İLK SORUYA CEVAP VERDİM.YANLIŞ ANLAŞILMASIN.BİLENLER DİGER SORULARI CEVAPLAYABİLİRLER
Ekleme Tarihi: 13.02.2004 - 15:01
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
s.a.

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Cinsiyeti: Bayan 
Beni yanlis anlamanizi istemiyorum. Herkesin düsüncesine saygiliyim efendim.

Herkes evlatlarini yetistirirken titiz davranir ve iyi olmalarini isterler. Cok zor günümüzde, Allah herkesin yardimcisi olsun insallah.

Yalniz sorunuzu okudugumda bendede bir soru olustu. Kizlarinizi okutmamaya sebeb nedir eger öyle düsünüyorsaniz?
Ekleme Tarihi: 13.02.2004 - 15:15
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hazanrengi su an offline hazanrengi  
selam ve dua ile...

608 Mesaj -

En Son On: 07.10.2007 - 01:58
Sizce bu devirde nasıl başka bir alternatif olabilir ki?Okumak tek gerçeklik olarak sayılıyor ve herşey diplomaya bakıyor.Şartlar böyle olmasaydı belki başka alternatifler olabilirdi.
Ekleme Tarihi: 17.02.2004 - 02:53
Bu mesajı bildir   hazanrengi üyenin diğer mesajları hazanrengi`in Profili hazanrengi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
h.a-d.u su an offline h.a-d.u  
Kizlarin hali içler acisi

41 Mesaj -

İlim öğrenmek adına, kendi değerlerine sahip çıkmak adına okumak için bir çok tavizler veren özellikle muhafazakar kesimin kızları gerçekte manevi değerlerini kaybediyorlar. Ben ünivertsite öğrencisiyim ve olayların içinde olduğum için çok iyi gözlemleyebiliyorum. siz belki dışardan ne güzel kızlarımız kendini yetiştiriyor diye düşünebilirsiniz ama gerçek böyle değil.
Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 17:02
Bu mesajı bildir   h.a-d.u üyenin diğer mesajları h.a-d.u`in Profili h.a-d.u Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
slm

379 Mesaj -

Gerçekten arkadasa katılıyorum.İslamı yasıyorum diyen kız kardeşlerimiz(çogu), ahlaklarından aşırı taviz veriyorlar.Orada burada gezmeler,elin erkekleri tarafından kandırılıp mesru sanılıp kurulan ilişkiler hep yaşanıyor.Kapalılarda da büyük oranda görüyoruz bunları.Bende ün. ögrencisiyim.Yazık böylelerine.Birde el avuç açıp (hatalarını devam ettirenler için)"Allahım bana yakışıklı,ahlaklı erkek ver"diyorlar.Allah bunların hesabını muhakkak soracak.Böylelerine yazıklar olsun.Birde bizlere artislik yaparlar.İşin gerçegi böyle olanlar aşırı fazlalaştı.Kimsa hayflanmasın.Allaha emanet olun
Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 17:23
YaSinYuSuf su an offline YaSinYuSuf  
RE: slm

440 Mesaj -

En Son On: 01.07.2007 - 16:11
Alıntı
Orijinali muhammedfevzi

Gerçekten arkadasa katılıyorum.İslamı yasıyorum diyen kız kardeşlerimiz(çogu), ahlaklarından aşırı taviz veriyorlar.Orada burada gezmeler,elin erkekleri tarafından kandırılıp mesru sanılıp kurulan ilişkiler hep yaşanıyor.Kapalılarda da büyük oranda görüyoruz bunları.Bende ün. ögrencisiyim.Yazık böylelerine.Birde el avuç açıp (hatalarını devam ettirenler için)"Allahım bana yakışıklı,ahlaklı erkek ver"diyorlar.Allah bunların hesabını muhakkak soracak.Böylelerine yazıklar olsun.Birde bizlere artislik yaparlar.İşin gerçegi böyle olanlar aşırı fazlalaştı.Kimsa hayflanmasın.Allaha emanet olun

peki kardesim o kizlarin elini tutunlar yurdisindan ozel olarak mi
getirilmis onlarda musluman cocuklari deyilmi?
tabbiki kiz cocuklarida okuyacak ,ne yani simdi uygun ortam yok diye kiz cocuklarimiz evdemi otursun?hayir erkek cocuklar okudugu gibi kiz cocuklarda okumasi lazim ve daha cok tesvik etmeliyiz bence ,zaten onlarinda istegi deyil mi?kiz cocuklarimiz okumassin cahil kalsin evde otursun ev kizi olarak kalsin,bunu istemiyorlar mi?
onlara inat taviz vermeden daha cok okutmamiz lazim....
sa

Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 17:41
Bu mesajı bildir   YaSinYuSuf üyenin diğer mesajları YaSinYuSuf`in Profili YaSinYuSuf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
slm

379 Mesaj -

Abi Allah razı olsun.Ben evde otursunlar demiyorum.Gerçekten anne ve babalarımızın kız kardeşlerimize,islami faktörleri iyi aşılaması ve uygulamaya geçirtmesi kesinlikle lazım.Yoksa tabiki muhakkak okuyacaklar.Onlar güldür.
Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 17:46
SELAMUN ALEYKUM

440 Mesaj -

RABBIM SENDENDE RAZI OLSUN KARDESIM..
ANNE BABALAR KIZLARINA VE ERKEK COCUKLARINA
ISLAMI FAKTORLERI EN IYI SEKILDE OGRETMEYI NASIP ETSIN ....
YANLIS ANLAMA GUZEL KARDESIMsevinçli sevinçli

Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 17:51
Bu mesajı bildir   YaSinYuSuf üyenin diğer mesajları YaSinYuSuf`in Profili YaSinYuSuf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~DUA~ su an offline ~DUA~  
bu nasil bir soru

129 Mesaj -

En Son On: 14.02.2006 - 20:32
Cinsiyeti: ----- 
kardesim, kizölarimizi cahil yetistirecegiz de gelecehtehi cocuklar ne olacak. kardeslerin dedigi gibi, ilim besikten mezra kadar tsimak farzdir. am akizalrimizi ilk basta dini terbiye, sadece kiz degil ayni sekilde oglan lari yetistirmeliyiz.
hz. hatice ticaretciydi, ve cok bilgiliydi , kendi ayaklari üzerinde bir hanimdi. tüm mpmin kizlarimizind abir meslegi olmali ki, gelcegini kendi ayaklarinda da sürdürebilsin.
hem dini hemde kültürel bilgi her iki ccins icinde gerekli, ayrim gayrim yapmak olmaz, bilhassa kadin daha bilimli olmali ki, cocugunu iyi egitebilssin.
kizlari basta dini terbiyede büyütürsen ne mutlu sana....
evet cok kapali kizkardeslerimiz var, dinini bilen yasayan, ve uniler de okuyan.. ama herkez bir degildir bunu unutmuyalim... bunlari yetistirende kadin.....
benim tavsiyem sosyal bölümlerde okusun genclerimiz.. hem kendisine hem topluma cok faydali olurlar.....

hele hele simdi ki devirde, müslümanlarin düsmanlari nistediklerini uygularsaniz, iste o zaman islami kötülemis olursunuz... islam kadini üstün tutarken, böyle davrana ninsnalr yüzünden kadini islam kücük görüyor diye taniyor millet ...yazik...
elimizdne geldigi kadar kizlarimzi okutalim, ama muakka dini egitmi aksatmiyalim...
saygilarimla
Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 18:29
Bu mesajı bildir   ~DUA~ üyenin diğer mesajları ~DUA~`in Profili ~DUA~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Afaki su an offline Afaki  
Egitim Sart..!

224 Mesaj -

En Son On: 18.03.2010 - 03:18
"Nasıl Yaşarsanız Öyle Ölürsünüz,
Nasıl Ölürseniz Öyle Dirilirsiniz."
(Hadis-i Şerif)

Kadın daha duygusal olduğu için çocuk eğitimi ve büyütülmesi görevi İslâm'da daha çok kadına verilmiştir.
Çünkü o duygusaldır.
Acıma, sevme... yoğunluğu erkekten daha fazladır.
Erkek çocuk bakıcısı olamaz.
Çünkü erkekte acıma, sevme, şefkat daha az yoğunluktadır.
Halbuki çocuğa sevgi, anne sevgisi lazımdır.
Erkek evi dışından korur. Evin mali yönden devamını sağlar.
Kadın evin içişlerine bakar.
Evin ahlaki yönden devamını sağlar.
Kadın sadece işte çalışsa daha çok yıpranır (o nedenle de kadınlar erkelerden daha az çalışır, daha önce emekli olur.) ve ailenin, çocuğun eğitimi ile gereği gibi meşgul olamaz. Aile düzeni bozulur. Aile bozulunca, toplum huzuru, devlet huzuru bozulur ve sosyal çöküntü başlar.

HADİS-İ ŞERİFLER:

" İLİM ÖĞRENMEK KADIN-ERKEĞE FARZDIR."

" BEŞİKTEN MEZARA DEK İLİM ÖĞRENİNİZ."

İslâm'da kadın annelik görevini yerine getirdikten sonra doktor, hemşire, avukat, öğretmen, ... olabilir.

Hatta bazı kadınların yukarıdaki mesleklere sahip olmaları farz-ı kifayedir, bir toplumda mutlaka olmalıdır.

Ekleme Tarihi: 19.02.2004 - 23:36
Bu mesajı bildir   Afaki üyenin diğer mesajları Afaki`in Profili Afaki Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
selametle su an offline selametle  
Themenicon    Sevin!!!

259 Mesaj -

En Son On: 29.08.2008 - 11:45
yazilanlarin hepsi kendince dogru.Ama asil dogru olan ne biliyormusunuz?
Evlatlarimizi sevgi ve sefkatle büyütmek!
onlara;basta biz ebeveynlerin iyi örnek olmasi!
Allahin bizleri ne kadar büyük bir sefkatla sevip korudugunu,bunca nimetleri bizler icin yarattigini,Sunu yaparsan seni yakar demek yerine,Rabbini incitme yavrum Ben ; Biz seni her daim göremesekte,Rabbin heran görmekte fikrini ASILAMAK;
VE ve ve her halükarde yavrularimizlaADAM GIBI,INSAN gibi konusabilmeyi,hosumuza giden gitmeyen her ne sorun olursa olsun,ONLARI DINLEYE BILMELIYIZ!!!!!!Kiz erkek AYIRMAYIN artik,evlat evlattir!!
Ekleme Tarihi: 20.02.2004 - 00:00
Bu mesajı bildir   selametle üyenin diğer mesajları selametle`in Profili selametle Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: Sevin!!!

440 Mesaj -

Alıntı
Orijinali selametle

yazilanlarin hepsi kendince dogru.Ama asil dogru olan ne biliyormusunuz?
Evlatlarimizi sevgi ve sefkatle büyütmek!
onlara;basta biz ebeveynlerin iyi örnek olmasi!
Allahin bizleri ne kadar büyük bir sefkatla sevip korudugunu,bunca nimetleri bizler icin yarattigini,Sunu yaparsan seni yakar demek yerine,Rabbini incitme yavrum Ben ; Biz seni her daim göremesekte,Rabbin heran görmekte fikrini ASILAMAK;
VE ve ve her halükarde yavrularimizlaADAM GIBI,INSAN gibi konusabilmeyi,hosumuza giden gitmeyen her ne sorun olursa olsun,ONLARI DINLEYE BILMELIYIZ!!!!!!Kiz erkek AYIRMAYIN artik,evlat evlattir!!

herseyden once cocuklarimiza Allah korkusundan once ,Allah sevgisini asilamaliyiz,elbette korkuyuda ogretelim ama sevgisinin daha cok oldugunu sevkati ile merhameti ile insanlari nasil kucakladigini anlatalim.unutmayalim,kizlar ve erkek cocuklar bizlere (anne ve babalara)emanet emanetin ne kadar kutsal oldugunu ve bunlar bizim gelecegimizin oldugunu,
dunya ve ahiret zenginligimiz olduklarini unutmayalim.
Bizim cocuklarimiz cocuklarimiz cicektir,esit davranalim okutalim
eyitimlerine sahip cikalim.
EMANETE IHANET ETMEYELIM......
RABBIM RAZI OLSUN KARDESLER
...
Ekleme Tarihi: 20.02.2004 - 10:37
Themenicon    slm

379 Mesaj -

Kardeşler Allah hepinizden razı olsun.Tabiki bunlar sözde kalmamalı.Güzel kardeşlerim benim.Yemin ediyorum bu tip kardeşlerimi yani sizin gibi insanları Allah rızası için seviyorum
Selametle....
Ekleme Tarihi: 20.02.2004 - 13:47
selametle su an offline selametle  

259 Mesaj -

Alıntı
Orijinali muhammedfevzi

Kardeşler Allah hepinizden razı olsun.Tabiki bunlar sözde kalmamalı.Güzel kardeşlerim benim.Yemin ediyorum bu tip kardeşlerimi yani sizin gibi insanları Allah rızası için seviyorum
Selametle....

Sayin kardesim;bunlar ancak yasanarak ögreniliyor!!bu yüzden süphen olmasin,Evlatlarimizdan daha kiymetli varligimiz olmadigina göre,ben kendi adima bunlari uyguluyorum ve Rabbimden;icinde Allah sevgi ve korkusu olan her Anne Babaninda Uygulamasini temenni ediyorum...Onlar bize EMANET ve bizim GELECEGIMIZ!!!sevinçli
Ekleme Tarihi: 20.02.2004 - 20:15
Bu mesajı bildir   selametle üyenin diğer mesajları selametle`in Profili selametle Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast dertligul  
Themenicon   

Misafir

arkadaslar ben de bazi seyler soylemek istiyorum bu konuda..aslinda bu konu cidden cok genis..biz yillardir ne aklimizla ne de vicdanimizla isin icinden cikmis degiliz..oyle bir zor durum ki...

oncelikle Musluman kadinlarin egitimi su devir icin cok onemli...musluman bayanlar hic bir bilgi dalinda eksik olmamalidir...ama bir de gercek var ki cok aci..TAVIZ TAVIZI DOGURUR... evet bu soz gercek... kazandiklari universiteye girmek icin basini acmak zorunda kalan arkadaslarimi gordum gecen sene..bitirmisler okullarini...simdi gorev verilmis..ve tekrar saclarini acip goreve baslayacaklar...uzuldum..hani lise yillarinda bu dava icin aglamistik..hani yuruyusler yapmistik..nereye gitmisti butun bunlar diye gecti icimden..bir insan davasinda sadik olmadikca nasil o kucucuk beyinlere birseyler anlatabilir ki???
Rabbim yardim etsin..cok zor bir durum..acip okusan bir turlu , okumasan daha kotu.....artik vicdani bir mesele oluyor galiba...
Ekleme Tarihi: 22.02.2004 - 08:05
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
slm

379 Mesaj -

Allah razı olsun!sevinçli
Ekleme Tarihi: 25.02.2004 - 14:04

1118 Mesaj -

Bir kiz veya bir erkek cocugunun egitimi kundakta iken baslar.

Aile cocuklarina güven göstermeli ve zaman zaman güvendigini kücük yasta iken bazi seylerle göstermeli. Cocugun kücük yasta iken egitimi güzel bir sekilde aileden verilirse, anlamiyorum nicin kiz veya erkek cocuklari yanlis yapsinki?

Bir genc kiz bir erkegin yalanina kaniyorsa buda ailenin sucudur. Kiz cocugu annesiyle konusabilmesi lazim. Daha dogrusu bir anne kizini kenara cekip akil vermesi lazim.

Yok su ayip sorma yok bu günah sorma sus sus sus. Cocuklar böyle cahil kalir tabi ve sonunda yalanlara kanabilirler.

Islam asilanmalidir kücük yasta, is isten gectikten sonra degil.

Erkek cocuklarimiz gezdikleri zaman onlar erkek gezsinler deniliyor. Cok sahit olmusum. Pek iyi hafta sonlari geceleri nerelerde geziyorlar acaba?? Herkes elini vicdanina koyup bir kendini hesaba ceksin, bizler evlatlarimizi dogru egitiyor muyuz ki yaniyoruz sonradan?

Egitimi kolay sanan kisiler sonradan kafasini duvara vuruyorlar.

Ben kizima güveniyorum ama baskalarina güvenmiyorum mu. Dag basinda degiliz ki. Kiz disarda istemiyorsa bir erkek kusura bakmayin ama o kadarda rahatsiz etmez.

(Simdi bu konuyu benim yüzümden kapatmayin lütfen)

Allaha emanet olun.
Ekleme Tarihi: 25.02.2004 - 15:17
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Emirdag su an offline Emirdag  

1071 Mesaj -

En Son On: 03.05.2009 - 16:41
Allah hepinizden razi olsun lutfen konuyu dagitmadan cevaplar yazin hepimize yardimci olacak fikirler verin.Egitim derken Islami egitimin yani sira Universite deki egitimden bahsedelimtelaşlı Bir cok ulkede okulara esarpli kizlar alinmazken egitim nasil verilecek telaşlı telaşlı telaşlı dozu tasirmadan yazalim lutfen!
Ekleme Tarihi: 25.02.2004 - 16:56
Bu mesajı bildir   Emirdag üyenin diğer mesajları Emirdag`in Profili Emirdag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
reyhani_kalemi su an offline reyhani_kalemi  

115 Mesaj -

En Son On: 29.09.2006 - 12:25
Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Barekatuhu,

bence de okumalari lazim bacilarimizin tabiki. Onlarin taviz vermeleri yada vermemeleri onlarin kendileriyle ilgili. Eger ki bir kisi iyi bir sekilde yetistirilirse, ve kalbinde de Allah korkusu varsa, vede amaci sadece ama sadece okumaksa... iste o zaman cok güzel bir sekilde hic bir taviz vermeden de okuyabilirler. yok baskalarinin hareketlerinden etkileniyorlarsa, ona bir sey diyemeyiz, sadece dua edebiliriz...

Yani demek istedigim, okumak isteyen ve kalbinde büyük bir iman olan bir kimse, "evden okula, okuldan eve" bir hayat yasar ve o almak istedigi diplomayi alir... hic bir taviz de vermemis olur...

Yeterki kücüklügünden baslasin aileler cocuklarina islami anlatmaya... onlari iyi yetistirmeye...

bu arada basörtüsü yasaksa ne yapsinlar diye yukarda bir sey okudum galiba... o zamanda Allah c.c. ye siginsinlar... Su yalan dünyada dünyalik bir sey icin, bas örtüsü gibi güzel bir seyden vazgecmek ne kadar dogru bilmiyorum...

Rabbim dogru karar almayi nasib etsin...

Bu mesaj 1 kez ve en son reyhani_kalemi tarafından 25.02.2004 - 18:50 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 25.02.2004 - 18:48
Bu mesajı bildir   reyhani_kalemi üyenin diğer mesajları reyhani_kalemi`in Profili reyhani_kalemi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast SEYYIDINAMUHAMMET  
Themenicon    """""""""""""""""

Misafir

En Son On: 29.09.2006 - 12:25
ilk ayet bile okumak ile oldu ,
kadın ve erkeğe ilim okumak farzdır,,
kuranı kerimde bir ok ayet bu konuya hizmet etmekte...
Ekleme Tarihi: 25.02.2004 - 19:14
Themenicon   

1118 Mesaj -

Pek iyi. Ben kendime hep soruyorum. Nicin basi acik olmali üniversiteye gidenlerin? Nicin sorun yasatiliyor? Nicin sesimiz cikmiyor? Nicin hakkimizi aramiyoruz? Nicin Nicin Nicin??

Ilk önce kizlari üniversiteden alana kadar temelini rayina koymak gerek. Yasagi kaldiracak fikirler bulmamiz gerekir. Nicin mesela avrupada bu sorun yasaniyor bir entegrasyon sebebiyle?? Hepimiz biliyoruz ki bu sadece bir kapaktir ve kapagin altinda gercekler cok daha cirkin.

Onlarin istedikleri zaten müslümanlarin egitilip yüksek yerlerde yer almamasidir. Nicin yol verelim. Insan caba göstermedikce birseyi elde edemez.

Ilk önceki yazimi yanlis anladigim icin herhalde öyle yazdim. Kusura bakmayin. Affiniza siginiyorum arkadaslar sevinçli

Beraberlikten kuvvet dogar.
Ekleme Tarihi: 26.02.2004 - 10:38
slm

379 Mesaj -

Minsa'ya katılıyorum.Birlikten kuvvet doğar.Müslüman kardeşlerimizin birlik olması lazımdır.Allah sorar..
Ekleme Tarihi: 26.02.2004 - 23:32

1118 Mesaj -

Alıntı
Orijinali muhammedfevzi

Minsa'ya katılıyorum.Birlikten kuvvet doğar.Müslüman kardeşlerimizin birlik olması lazımdır.Allah sorar..

Herhalde dogru zamani bekliyoruz hareket etmek icin. Gec olmaz insallah...
Ekleme Tarihi: 02.03.2004 - 14:31
slm

41 Mesaj -

Arkadaşlar, Peygamber Efendimizden bu yana cahillik ve ilim öğrenme anlayışı oldukça değişmiş gibi görünüyor. Cahillik artık diplomalarla mı ölçülüyor. Bir kizimiz gerekli dini eğitimini alsa ki bu dini eğitim kavrami basit bir söz değildir maddi manevi insanin bütün ihtiyaclarina kafidir(mevcut eğitim kurumlarının bu eğitimle en ufak alakası yok) bu kizimiza kim cahil diyebilir. Kizlarimizin ahiretlerini kaybetmeleri "gerçek cahillerin" onlara cahil demesinden daha mı iyi.
Ekleme Tarihi: 04.03.2004 - 14:26

1118 Mesaj -

Alıntı
Orijinali hduzoylum

Arkadaşlar, Peygamber Efendimizden bu yana cahillik ve ilim öğrenme anlayışı oldukça değişmiş gibi görünüyor. Cahillik artık diplomalarla mı ölçülüyor. Bir kizimiz gerekli dini eğitimini alsa ki bu dini eğitim kavrami basit bir söz değildir maddi manevi insanin bütün ihtiyaclarina kafidir(mevcut eğitim kurumlarının bu eğitimle en ufak alakası yok) bu kizimiza kim cahil diyebilir. Kizlarimizin ahiretlerini kaybetmeleri "gerçek cahillerin" onlara cahil demesinden daha mı iyi.

Elbetteki dini bilgisinden dolayi kimse kimseye cahil demiyor kardes. Yanlis anlasilmasin lütfen. Pek iyi bir kizin öbür egitimi nicin yanlis görülüyor? bunu anlamak istiyorum. Doktorlardan kadin olmasin mi hic nice meslekler var bayan olsa cok güzel olur. Bu mesleklerde dini bilgisi olanlar alinmiyor. Tek tarafli düsünmeyelim lütfen.

Nicin geride kalalim. Egitim alan kiz illa ömür boyu calismak zorunda degil, aile kurduktan sonra. Ama egitimin hic bir zaman yanlis oldugunu zannetmiyorum. Altini cizerek diyorum. Cahil insan okumamis insana denilmez, babam da okumadi ama okumus insanlara tas cikartir.

Belki bu konuyla pek alakali degil ama kizlarimizi iyi yetistirelim derken erkek cocuklari (avrupada) ihmal ediliyor.

Herkes cocugunu istedigi gibi egitir egitmez, kimse kimseyi bu konuda kirmaya hakki yok. Biliriz ki kalp kirmak güzel degildir

göz kırpma
Ekleme Tarihi: 04.03.2004 - 14:37
Slm

41 Mesaj -

İlk önce burda herkes doğruları bulmaya çalışıyor kalp kırmaya değil...
Ben sadece verilen tavizlere ve bunlarin doğurduğu olumsuz sonuçlara karşıyım. Söylediklerim yeterince anlasılmamıs ki hala diploma alamamak geride kalmak olarak kabul ediliyor. Unutmayalim ki bugünkü kötü durum geçicidir ve verilen tavizler ancak süreyi uzatır.
Benim korkum kendimizce bahaneler üreterek Allahın koyduğu kuralların uygulanmaması.
Ekleme Tarihi: 04.03.2004 - 15:03

1071 Mesaj -

Rabbim bu davada hepimizin yardimcisi olsun.Taviz vermeyi(esarp konusunda)dogru bulmuyorum.tanidigim bazi insanlar okul icin basini actilar inan sonu yine husran ve daha kotu vicdan azabi.Ve bir cok kardeslerinin davasina kostek olma uzuntusu.Tanidigim bir bayan Ilahiyat fakultesini bitirdi diblama toreni icin ya basini acacakti yada diplamayi alamiyacakti.Iki saat dedi ve yillarim yanmasin dedi basini acti.Inan suan kac yil oldu bitireli okulu is bulamiyor.Verdigi tavizde uzuntuden baska hicbir seye yaramadi.Su bir gercek ki her sey Rabbimin dilemesi ile gerceklesiyor.Insan istedigi kadar egitimli olsun Rabbim anlina issiz kalacak yazmissa is bulmasi verdigi tavize ragmen imkansiz.sahabeler nelere katlandilar ve nelerle mucadele verdiler yilmadilar bikmadilar,bizler onlarin emanet biraktigi bu davaya sahip cikanlar olucagiz insAllah.Hic bikmadan yilmadan basimiz dimdik Rabbim Allah diyerek hep beraber bu davamiza sahip cikacagiz insAllah.
Ekleme Tarihi: 04.03.2004 - 21:16
Bu mesajı bildir   Emirdag üyenin diğer mesajları Emirdag`in Profili Emirdag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suhedanur su an offline Suhedanur  
SELAM OLSUN RABBİM ALLAH'TIR DİYENLERE

339 Mesaj -

En Son On: 11.11.2009 - 09:13
KARDEŞLERİM HEPİNİZ SADECE İLİM ÖĞRENMENİN GEREKLİLİĞİ ÜZERİNDE DURMUŞSUNUZ AMA BUNUN BİRDE RABBİMİN BİZLERE SUNDUĞU EMRİ VAR BUDA ÖRTÜNME TESETTÜR EMRİ ..
BURADA YA OKULA GİDİP İLİM ÖĞRENMEYİ SEÇECEKSİN YANİ DÜNYALIK , YADA İNANCINDAN TAVİZ VERMEYECEK AMA SİZLERİN DEDİĞİ GİBİ EVDE OTURMAK YERİNE KENDİ YETİŞTİRMEYE ÖĞRENMEYE DEVAM EDECEK HEN KENDİNE HEMDE RABBİMİN İZNİYLE YUVA KURDUĞUNDA ÇOLUĞUNA ÇOCUĞUNA FAYDASI OLSUN DİYE ..
ANNE YANİ KADINLARIMIZ KIZLARIMIZ AİLENİN TEMELİDİR ONLAR BOZULDUMU O TOPLUMDAN BİRŞEY BEKLEYEMEZSİN ..
BUNUN İÇİN NE OLURSA OLSUN NASIL BİZDEN ÖNCEKİLER KANLARIYLA BU DAVAYI SAVUNMUŞLAR TÜM İŞKENCELERE RAĞMEN İNANÇLARINDAN MİLİM TAVİZ VERMEMİŞLER BİZLERDE BUNUN ENAZINDAN BİNDE BİRİNİ YAPMALIYIZ ..
İNANÇLI KARDEŞLERİMİZİN ÖNÜNE SUNULAN YA DÜNYAYI SEÇECEKSİN YADA AHİRETİNİ DİYORLAR VE BİZ BURADA AKLIMIZI KULLANMALIYIZ VE BU TÜRLÜ OYUNLARA KANMAMALIYIZ ..
AMA ŞUNUDA UNUTMUYALIM Kİ HER KES RABBİMİN HUZURUMDA HESABINI KENDİSİ VERECEK VE BİZLERE KİMSEYİ YARGILAMAK DÜŞMEZ İSTEYEN İSTEDİĞİNİ YAPAR AMA BU GERÇEKLERİ SÖYLEMEK VE BİLMEK GEREK BUNDAN SONRA KİM NE YAPARSA YAPSIN HESABINI RABBİME VERECEKTİR ..
O SONSUZ BAĞIŞLAYICIDIR VE İNŞ AFFEDER...
Ekleme Tarihi: 04.03.2004 - 22:46
Bu mesajı bildir   Suhedanur üyenin diğer mesajları Suhedanur`in Profili Suhedanur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast ROJHAT  
Selamul aleykum

Misafir

En Son On: 11.11.2009 - 09:13
kardeslerim yureginize ve ellinize saglik
yazdiklarinizi okudum ve yazmak istediklerim cogu sey yazilmis
evet bu sikintilar ve bu yasanan aci gercekler her muslumani degilde! her imanli olan muslumani derinden yaralanmistir
ama ne olursa olsun taviz vermemeliyiz ve musluman kadini kadin yapan rabbimin emri olan urtunme icin

yurekten canni gunulde dua etmeliz imanli bacilarimiza

rabbim bu yapilan zulum ve haksizliklari unutmaz ve bu yapilanlarin sahipleri elbette mahser meydanindan bacilarimizla beraber hesaba cekilecekler

caba ve ogras vermek uzerimize farz oldugu gibi taviz vermemekte bu konuda uzerimizde farzdir !!

dua edelim ins
selamul aleykum
Ekleme Tarihi: 05.03.2004 - 00:04

1118 Mesaj -

Sizleri anlamiyorum, nicin kizlar evde otursun.

Basörtülü de gidebilir ama yürek lazim o eski türklerde vardi. Simdi ne diyorsalar boyun büküyoruz.

Biraz cesaretli olalim, biraz yürekli, biraz birlik. Ne demek basörtüsüz okumak. Hangi devirde yasiyoruz. Biraz pozitif düsünün. Elbette Allhin emirlerine uymak önceliklidir. Ama uymayin ya su dindüsmanlarina. Cihad gerek, caba göstermeden bir güzel netice alinamaz. Unutmayin...
Ekleme Tarihi: 05.03.2004 - 14:22
Begum su an offline Begum  
RE: Kizlarin Egitimi

621 Mesaj -

En Son On: 10.10.2012 - 20:34
Alıntı
Orijinali hduzoylum

Kızların okuması şart mı? Bu yolda verilen tavizler caiz mi? Kızlarımızı eğitmek için başka alternatifler yok mu?

S.a Arkadaslar,
aslinda yazmayacaktim duramadim, Affiniza siginiyorum... Soruyu biraz zor anlar gibiyim

" Kizlarimizi egitmek icin baska alternetifler yok mu???? " Bu soruyu ne anlamda sordunuz lütfen cevap yazarmisiniz??? Mesela hangi alternetifler??? Keske ögnekleride olsaydi cok daha iyi anlardim...
Degerli arkadaslar hepimizin istegi, özellikle Ravda net sakinlerinin istegi bence Islami en güzel sekilde yasamak yasatmak... Hepinize hak veriyorum ama bazi zorluklardan gecmemiz lazimki Cenneti hak edelim...
Ekleme Tarihi: 05.03.2004 - 21:41
Bu mesajı bildir   Begum üyenin diğer mesajları Begum`in Profili Begum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast A.Bagci  
s.a

Misafir

En Son On: 10.10.2012 - 20:34
Güzel bir konu günlerce bu konuya degenilmesini bekliyordum.
Acandan Allah razi olsun.

Tabiidirki ilim her kadin ve erkege farzdir bu hadiste gecmekte, ama hangi ilim bu husus acik ve sarih olan her mükellefin leh ve aleyhindeki ilmi-hal bilgileri cihetinderdir. Sizin bahsettiginiz Allah cc´ya tugyan etmis küfür nizaminin egitimini almis mümine bacilarimin ilmi-hal bilgisinden mahrum diplomaya sahip oldugunu müsahede etmekteyiz.

Helal ve haram hudutlarina riayet ederek farzi kifaye olan ilim tahsil eden bacilarimiz ve kizlarimiz mutlaka olmali, ama ahiretini kurtarmak yerine dünyalik ilim ögrenen bunuda bazi kardeslerimizin beyan ettigi sekilde serii hudutlari tahrip ederek yerine getirmekle rabbine harp acan baci! lar diplomalari hesap gününde kemal gürbüz abileri tarafindan tasdik edilecekmi aceba!!!!!!!!!!!!!

Kendimize gelelim ve Kiz cocuklarini diri diri cukurlara gömen cahiller gibi küfrün eline teslim edip cocuk katili olmayalim.

Bunu okuyan belki kizlarin okutulmasina karsi cikiyor zanneder fakat benim derdim Allah cc´nun hudutlarini tahrip ederek heva ve hevesimize göre dini algilamamaktir... vesselam
Ekleme Tarihi: 08.03.2004 - 01:32
Themenicon   

1118 Mesaj -

Aslinda herkes hemen hemen ayni düsünüyor zannedersem.

Elbette güzel bir meslek sahibi güzel bir egitim icin insan dini emirleri 2. plana atmamali.

Bu insanlarin dünya sevdasina kapilmasina isaret olur. Allah sasirtmasin kimseyi...
Ekleme Tarihi: 08.03.2004 - 14:55
slm

379 Mesaj -

Hduzoylum arkadasımı gönülden destekliyorum.İsabetli şeyler söylemiş.Katılmamak elde değil.Bu konu gerçekten önemli.Selamlar
Ekleme Tarihi: 10.03.2004 - 14:51
Themenicon    Özür

41 Mesaj -

Bu forumu açarken tek amacım bir kac cafcaflı söz söyleyerek dikkat çekmekti.Aslında söylediklerime gerçekten inanmış olsamda bu konu hakkında fikir belirtmeye ne bilgimin ne de tecrübemin yeterli olmadığını anladım. Kusura bakmayın hakkınızı helal edin...
Ekleme Tarihi: 10.03.2004 - 15:13
slm

379 Mesaj -

Yani arkadaş açıkça söylediğin için Allah razı olsun.Ama tabiki önemli bir konu.Herkese bu konuyu hatırlatmak iyi oldu.Herkes tabiki kendinden sorumludur.Ama uyarılması gerekmektedir

Allaha emanet olun
Ekleme Tarihi: 10.03.2004 - 15:30
RE: Özür

1071 Mesaj -

Alıntı
Orijinali hduzoylum

Bu forumu açarken tek amacım bir kac cafcaflı söz söyleyerek dikkat çekmekti.Aslında söylediklerime gerçekten inanmış olsamda bu konu hakkında fikir belirtmeye ne bilgimin ne de tecrübemin yeterli olmadığını anladım. Kusura bakmayın hakkınızı helal edin...

Insallah Rabbimin izniyle birgun inandiginiz davanin savunucusu olabilirsiniz.Suan yasinin kucuk olabilir ama inaniyorumki okudukca bilincleneceksiniz ve hep beraber bilinclenicegiz.Ve bilinclendikcede daha dogru ve guzel yasiyacagiz insAllah.Rabbim Kuran in nurlu yolundan hic birimizi saptirmasin.
Ekleme Tarihi: 10.03.2004 - 17:39
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 903 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64540 saniyede açıldı