generique kaletra generique stromectol lopinavir ritonavir generique rhinocortdexamethasone detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Ş İ İ R L E R & Ş Î R L E R İ N  » Affet Sultanım !

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Affet Sultanım !
15 Mesaj -
Affet Sultaným !

Günahýn, erâcifin sokaklardan oluk oluk aktýðý bir dönemde yaþýyoruz Þeytan her köþe baþýnda bizi avlamak için pusuya yatmýþ ve devamlý bize tuzaklar hazýrlýyor Nefis bizi alt etmek için en hileli oyunlarýný oynuyor ve en güçlü silahlarýný kullanýyor Biz de çoðu zaman irademizin zayýflýðýndan olsa gerek en büyük düþmanýmýza yenik düþüyor ve günah bataklýðýna saplanýyoruz Evet bataklýða saplanýyoruz, günah üstüne günah iþliyoruz, çýkmak istiyoruz ama baþaramýyoruz ve artýk buradan çýkýlmaz diyor ve ümitsizliðe düþüyoruz Ýmanýmýz zayýf; günahlar karþýsýnda granit gibi duramýyor, çürük tahta misali çatlýyor ve kýrýlýyoruz Allah'la irtibatýmýz kavî deðil, yaptýðýmýz ibadetlerin kendimizi kurtaracaðýný zannediyoruz Zaten ibadetleri de bihakkýn yerine getiremiyoruz; ihlas yok ruh yok sadece sûrî bir görünüme sahip yaptýðýmýz ibadetler Kendimiz mükemmelmiþiz gibi davranýyor, baþkalarýný eleþtiriyoruz ve bu bizde bir saplantý olmuþ artýk Necip Fazýl'ýn ifadesiyle “iki el bir baþ için”; ellerimizi baþýmýzýn arasýna alýp, halimizi düþüneceðimize, âkýbetimizden endiþe edeceðimize bir savcý gibi herkesi yargýlýyoruz Yaptýðýmýz iyilikleri hiç aklýmýzdan çýkarmazken, karýþtýrdýðýmýz haltlarý nedense hemen unutuyoruz Gýybet, riya, su-i zan, haset sanki bizim birer parçamýz olmuþ; günah olduðunu bile bile bunlarý günde kaç defa yapýyoruz Bütün bunlar bir karamsarlýðýn ifadesi deðil, bizim için acý ama gerçek þeyler

Baþ aþaðý gider gibi bir halimiz var Ben küfre girdim demek doðru deðil belki, ama acaba münafýk mýyým diye de bir þüphe içinde olmamýz lazým Diðer tarafta müflis durumuna düþmekten korkmalýyýz O müflis ki haset etmiþtir, baþkasýna kin beslemiþtir, gýybet etmiþtir, baþkasýnýn hakkýna tecavüz etmiþtir Onun sevaplarýndan alýnýr hakkýný yediði þahsa verilir Sevaplarý bitince de diðer þahsýn günahlarýndan alýnýp müflis olan þahsa yüklenir Günah iþliyoruz sonra söz veriyoruz, bir daha tevbe diyoruz ardýndan tekrar günah iþliyoruz ve yine bir arýnma kurnasýna koþup “ya Rabbi ben yine düþtüm, ne olur yardým et!” diyoruz Evet önemli olan yaptýðýmýzýn farkýna varýp nedâmet duymaktýr Bir kudsî hadiste: “Ey kullarým zulmü Ben kendime haram kýldým Ey kullarým siz gece gündüz devamlý günah iþliyorsunuz, Ben bütün günahlarý baðýþlarým Siz maðfiret dileyin Ben de baðýþlayayým” baþka bir hadiste de “Ey ademoðlu sen Bana dua ettiðin ve Benden affýný umduðun sürece, iþlediðin günahlar ne kadar çok olursa olsun onlarýn büyüklüðüne bakmadan seni baðýþlarým” diye buyuruluyor Daðlar cesametinde günahlarýmýz var ama Allah'ýn sonsuz rahmeti yanýnda onlar okyanus üstündeki köpükler gibi kalýr O'nun rahmeti herþeyi kuþatmýþtýr, O'nun rahmeti gazabýna üstün gelmiþtir Evet Rabbimizin öyle engin bir rahmet hazinesi vardýr ki hadis-i þerifin ifadesiyle “Allah rahmetini yüz parçaya ayýrmýþ ve sadece bir parçasýný dünyaya göndermiþtir Bir hayvanýn, yavrusuna basmamak için ayaðýný kaldýrmasý da bu rahmetin bir eseridir”

“De ki : Ey çok günah iþleyerek kendi öz canlarýna kötülük etmede ileri giden kullarým! Allahýn rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz Allah dilerse bütün günahlarý maðfiret eder Çünkü Gafur ve Rahimdir: Çok affedicidir, merhamet ve ihsaný fazladýr ” Bu ayet, Kur'an-ý Kerimdeki “ercâ” yani en ümit verici ayet sayýlmýþtýr Bu ayetten maksad günah iþlemeye teþvik deðildir Maksat tevbeye teþviktir Efendimizin bu ayetle alâkalý þöyle dediði nakledilir: “Bu ayeti, ne dünyaya, ne de dünyada bulunan hiçbir þeye deðiþmem ” “Allahýn rahmetinden asla ümidinizi kesmeyiniz Çünkü kâfirler dýþýnda hiç kimse Allahýn rahmetinden ümidini kesmez” Evet bu dünyada olduðu gibi ahirette de herþeyin arkasýnda meþîet-i ilâhî yani Allah'ýn dilemesi olacak ve Allah istediði kiþileri o engin rahmetiyle baðýþlayacak Yaptýðýmýz veya yapmaya çalýþtýðýmýz ibadetlerimize güvenmeyelim

“Hiç kimse ameliyle kurtulamaz” diye buyuruyor Efendiler Efendisi Ve kendisine: "Sen de mi yâ Rasûlallah?" diye sorulduðunda da: "Allah beni rahmetiyle sarýp sarmalamasaydý evet" diye buyuruyor

Eðer Allah bize adaletiyle muamelede bulunursa ve günahlarýmýzla bizi cezalandýrýrsa yaptýklarýmýza bakarak ahirette durumumuzun hiç de iyi olmayacaðýný söylemek yanlýþ olmasa gerek Bizim duamýz, Rabbimizin bize rahmetiyle muamelede bulunmasýdýr Evet bizim gibi garipleri inþaallah bir paçavra misali cehenneme atmaz Bir keresinde Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e ayrý düþtüðü çocuðuna duyduðu özlemden dolayý rastladýðý her çocuðu kucaklayan, göðsüne bastýrýp emziren bir kadýnýn da aralarýnda bulunduðu bir esir grubunu getirdiler Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) çevresindekilere o kadýný iþaretle: “Bu kadýnýn, çocuðunu ateþe atacaðýna ihtimal verir misiniz?” diye sordu Orada bulunan insanlar; Asla, atmaz! dediler Bunun üzerine Efendimiz: “Ýþte Allah-u Teâlâ kullarýna, bu kadýnýn yavrusuna olan þefkatinden daha merhametlidir” buyurdu Ýçimize su serpen baþka bir hadis-i þerif; "Mü'min kýyamet günü Rabbinin lütuf ve keremine o kadar yakýn olur ki, Allah onu halktan gizler ve günahlarýný itiraf ettirir: Þu günahýný biliyor musun, þu günahýný biliyor musun? der Mü'min: Biliyorum yâ Rab, der Cenâb–ý Hak da: “Ben bu günahlarýný dünyada örtmüþ gizlemiþtim, bugün de baðýþlýyorum” buyurur Bunun üzerine o kimseye iyiliklerinin kaydedildiði defter verilir

Cehenneme girmek adlen, cennete girmek ise fazlendir yani Allah'ýn lütfu iledir Biz Rabbimizin fazlýný umuyoruz Halimiz periþan, insanlýðýmýzdan uzaklaþmýþýz, kalýn bir urgandan elimizde sadece ince bir pamuk ipliði kalmýþ Evet böyle bir durumdayýz Ama devamlý Rabbimize karþý hüsn-ü zan içinde olmalýyýz O, Rahmandýr; O, Rahimdir O rahmeti ve maðfiretiyle her zaman bizimledir

"Rabbimiz! Günahlarýmýzý itiraf ediyor, Sana tazarrû ve niyazda bulunuyoruz Eðer kemâl-i rahmetinle onu kabul etsen o Senin þânýndandýr Eðer kabul etmezsen, Senin kapýndan baþka hangi kapýya gidelim? Hangi kapý var? Senden baþka Rab yok ki dergâhýna gidilsin Senden baþka hak Mâbud yok ki ona ilticâ edilsin" Ya Rabbi Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affet Amin!
Gönderen: 26.12.2011 - 12:46
Bu Mesaji Bildir   mavivegul üyenin diger mesajlarini ara mavivegul üyenin Profiline bak mavivegul üyeye özel mesaj gönder mavivegul üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 582 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
fatihyenturk (46), kurtalanli (46), esmabanu (48), _LaL_ (36), !MesuD! (43), refya (45), þemsinur (69), dervis-9 (49), birparcaozgurlu.. (38), nuresmin (46), ankebut-57 (37), yassokiz (40), hamiyet (49), HeDo (35), gncmostar (38), ahmett25 (43), __peri__ (35), utkucan (44), mtbc (50), vuslat21 (44), bekir bora (37), CUNDULLAH (42), Bursa1975 (49), *~Beyaz_Gul~* (50), kazimsagir (42), Allah_korusun (39), Seyfo1 (55), gönülverumeysa (38), AKCAYLI10 (52), eoguz (39), cananaa (44), hicret14 (32), kemreluk (54), yunuss (54), ethem82 (42), Muhammed Rasid (47), akifd (38), özsu (39), serdar024 (43), htly (54), seferad34 (41), osmanlý (63), prenses (55), karakiz86 (38), Kutuptaki_Karan.. (42), Ufuk.S (), Davidoksen (37), aybalam (61), burak_sevgili (30), ömer küçükali (52), seyirdefteri (47), birsenkopuz (50), erdemli (35), safsofi (59), omer_yildirim (43), dialoginternet2.. (46), ALLAH_IN_ASLANI (54), sensiz_olmuyor (38), hasret81 (43), ismailkurt (60), Selam86 (38), mesudturan (43), ENGIN00 (45), mukadder (47), levyavuz (41), cecen3603 (), hnf (36), rabia 74 (50), son-sozum (48), DünyadakiGaflet (36), cog21 (55), yavuz37 (47), tubanur (49), nicknack (46), mhyd (51), rujhat (43), davut05 (49), mercan68 (57), ERSIN SELVI (49), cengizozkulluk (), hicret61 (51), nurefsan_ (50), yilmazgovdeli (74), Mollaislam (38), ozan ataþ (36), hasim20 (40), sakird (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56468 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.