lopinavir ritonavir fluvoxamine fluvoxamine ivermektin colchicine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Eskici!

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Eskici!
Moderator

4254 Mesaj -
Her zamanki ses.
Alýþtýðým ve beklemediðim.
Üzerime alýnmadýðým.
Duymayýp geçtiðim.
“Eskiiiiiiiciiiii”
Eskileri çaðýran taze ses evlerin pencerelerine çarpýyor, parçalanarak geri düþüyor gibiydi.
Telaþla yanýndan geçiyordum ki, bana fýsýldadý: “Sizde hiç eski yok mu hocam?” Beni tanýyacaðý da, benden eski bir þeyler soracaðý da aklýma gelmezdi. Durdum. Bende nasýl bir kýyamet kopardýðýnýn farkýnda deðil gibiydi. Aklýmdan evi taradým; yeni taþýnmýþtýk. Bir aylýðýna özel bir misafirhane hazýrlanmýþtý ailemize. Koltuk yeni. Kap kacak yeni. Halý yeni.

“Evde en eski benim!” dedim. “Ýþine yarar mýyým? Ne kadar ederim?” Cevap vermedi. Ýkimizi de adýný koyamadýðýmýz bir sessizlik susturdu. Evin en eskisi olarak geçip gittim yanýndan. Eskici tezgâhýna yakýþmayacaðým belliydi.

Sesi yeniden yankýlandý: “Eskiiiici!...” Demek ki, kimsenin müþteri olmadýðý eskilerin de bir müþterisi vardý. Elden çýkardýklarýmýz birisi tarafýndan el üstünde tutulabiliyordu. Gözümüzden düþmüþ þeyler eskicinin göz bebeði olabiliyordu. Zaten atýlacak hurdalar bir baþkasýnýn almaya can attýðý kadar kýymetli olabiliyordu. Fazladan yer iþgal eden gereksizler bir baþkasýnýn çýðlýk çýðlýða aramasýna deðiyordu.

Doðruydu söylediðim. “Evin en eskisi” benim! Giderayak eskiyorum da! Gözden düþüyorum gün be gün. Yeryüzündeki yerim giderek azalýyor. Geleceðin caddelerinde yürümeye deðmiyorum. Ýhtimal ki, elli yýl sonrasýnýn hesaplarýnda yer iþgal etmiyorum. Çöp kutularý bile müþteri deðil bana. Benden buruþuk bir kâðýt mendil almaya hevesli deðiller. Yürüdükçe, gövdem azalýyor, gölgem çoðalýyor. Beklentilerim kýsalýyor, hatýralarým uzuyor. Elden düþme görüþlerim var. Ýsmim birkaç yýla kalmaz hurdaya çýkar. Ýþte tenim de kýrýþýyor, belim bükülüyor, adýmlarým yavaþlýyor. Unvanlarým kelepirleþmek üzere: “Emekli”. “Þu yaþlý amca!” Gittiðimde kimseyi yetim ya da öksüz bile etmeyecek kadar eðreti bir varlýðým olacak. Mezar taþýna bakýldýðýnda ölmüþ olmasýna þaþýrýlmayacak, üzülmeye deðmeyecek bir fazlalýk. bir Hayatýn merkezinde olmaya aday deðilim; kýyýsýnda köþesinde bir yere itileceðim en fazla. Ýþe yaramaz eþyalar gibi nereye konulacaðý bilinmeyen biri olacaðým. Satsan satýlmaz. Atsan...

Acaba, diyorum, beni de el üstünde tutacak bir eskici var mýdýr? Sokak sokak dolaþýyor da ben mi duymuyorum? Tozlanmýþ yüzümü avuçlarýyla silip gözlerini parlatarak bana bakacak biri... Birilerinin yaþlandý diye iþe yaramaz bellediði varlýðýmý, yýllardýr peþimde koþup duran, rüyalarýna girercesine beni özleyen bir antikacý edasýyla eline alýp derin bir nefes çekerek deðerlendirecek biri.

Var mýdýr?

Ama ben.

Öylesine eski olacaðým ki...

“Eskici tezgâhýnda bile yerim olmayacak. Hiçbir eskici benim için sesini yükseltmeyecek. “Eskiiiiciiii!” diye bir ses yankýlandýðýnda sokaðýn baþýnda, kimse beni eskiciye verilmek üzere bile hatýrlamayacak. Ne eskicilerin gözdesi olacaðým ne de eskileri gözden çýkaranlarýn yüzüne baktýðý bir hurda sayýlacaðým.

Eski bile deðilim. Adým unutulmuþ yeryüzünde. Bekleyenim yok hiçbir kapý ardýnda. Yolumu gözleyen gözler çoktan kapanmýþ. Özleyenlerin göz yaþýna deðmiyorum. Yüzü en fazla fotoðraflarda kalmýþ. Artýk, yüzüne bakýlmayan. Yüzü bakýlacak olmayan. Bakýlacak yüzü de kalmayan..

Bir ölüyüm ben.

“Bir ölüyüm ben.” cümlesini bile söyleyecek nefesi olmayan.

“Eski” deðil.

“Ölü”

Ele gelmez.

Göz doldurmaz.

Ýþe yaramaz.

Eski bile deðil.

Eskici için bile gereksiz.

Ama..

Kimsenin gözdesi olmayan “ölü”yü baþ köþeye oturtacak Biri var.

Herkesin gözden çýkardýðý cenazeyi ebedî gözdesi eyleyecek Biri...

En yakýnlarýnýn bile yüzüne bakmaya deðer görmediði cesedin yüzüne bakan Biri.

En çok sevdiklerinin ve sevenlerinin bile unuttuðu ve hatta unuttuðunu da unuttuðu cesedin hatýrýný bilen Biri...

“O diriyi ölüden çýkarýr.” [En’am, 95]

Bak sen, þu iþe...

Ebedî diri olmam için “ölü” olmam bile yetiyor O’nun için.

Eskicinin bile gözünden düþen bir ölü..

Eskilerinin kapý dýþarý edildiði bir eski zamanlar yaþamýþý.

“Ölü” ama.

Kendisinden diri çýkarýlacak biri.

Diri edilmeye deðer biri.

Hem de bir daha hiç ölmeyecek bir diri.

Ebedî diri.

Ey “Eskici”, “Evvel”im Sensin, “Ahir”im Sen!
Senai Demirci

Gönderen: 08.09.2010 - 19:03
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 808 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
1732 üye ile 14.01.2023 - 16:03 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.09603 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.