kaletra ivermectin budesonide lopinavir ritonavir chloroquine aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Allah'ı merak eden çocuğa cevaplar

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Allah'ı merak eden çocuğa cevaplar
Moderator

4254 Mesaj -
Allah'ý merak eden çocuða cevaplar

Çocuðunuz size, "Allah insanlarý niçin yarattý? Neden bazýlarýný çirkin, bazýlarýný sakat yaratýyor? Öldükten sonra bizi nasýl diriltecek? Allah’ý nasýl inkâr ediyorlar?" diye sorarsa cevabýnýz var mý?
Geçtiðimiz yýl Aðustos ayýnda yayýnladýðý Allah'ý Merak Ediyorum adlý kitapla, Allah'ý merak eden çocuklarýn sorduklarý sorulara cevap vermekte zorlanan anne-baba ve eðitimcilerin imdadýna yetiþen Uðurböceði Yayýnlarý Özkan Öze'nin Allah'ý Merak Ediyorum adlý kitabýnýn ikinci cildini yayýnladý.

Ýlk cildinde, "Allah’ý niçin göremiyorum? Allah ne kadar büyük? Allah nerede? Allah’ý kim yarattý? Allah nasýl bir varlýk? Allah neden bir? Allah, ayný anda bu kadar iþi nasýl yapýyor? Allah, meyve yaratmak için, neden aðaç yaratýyor? Allah yaratýyor, peki tabiat ne yapýyor?" sorularýna çocuklarýn anlayacaðý cevaplar veren kitabýn ikinci cildinde yine gençlerin ve çocuklarýn daha doðrusu hemen herkesin Allah hakkýnda aklýna gelebilecek sorulara cevaplar verilmiþ.

Allah'ý Merak ediyorum adlý kitabýn ikinci cildinde cevaplanan sorular þöyle: " Allah kâinatý niçin yarattý? Allah’ýn kâinatý yaratmaya ihtiyacý mý vardý? Allah insanlarý niçin yarattý? Allah neden bazýlarýný çirkin yaratýyor? Allah neden bazýlarýný sakat yaratýyor? Allah, öldükten sonra bizi nasýl diriltecek? Allah’ý nasýl inkâr ediyorlar? Allah’ýn güzel isimlerini niçin bilmeliyiz?"

Þimdi sýra Haber 7 kitap Dünyasý olarak hemen her tanýtým yazýmýzda olduðu gibi sizler için kitaptan tanýtým amacýyla alýntýladýðýmýz göz kirasý metinlerinde:

ALLAH ÝNSANLARI NÝÇÝN YARATTI?

BEÞ yaþýndaki oðlum geçen gün bana, “Allah beni neden insan yaptý?” diye sordu. “Yarattý” kelimesi onun dünyasýnda henüz tam olarak anlamýný bulamadýðý için, “yaptý” demeyi tercih etmiþti.

� Söylesene baba! Allah beni neden insan yaptý?

Eh, baba olmak kolay mý? “Hadi söyle bakalým!” dedim. Ve bu sorulara hep hazýrlýksýz yakalandýðýmý düþündüm.

Yine apar topar bir cevap vermem gerekiyordu.

� En güzeli insan olduðu için Allah seni en güzel olandan yaptý!

Anlamadý!

� Niçin?

� Yani insan en güzel olduðu ve Allah seni sevdiði için insan olmaný istedi ve seni insan olarak yarattý!

� Ýnsan en güzeli mi?

� Tabii, yoksa sen kurbaða mý olmak isterdin?

� Ýstemem!

� Ahtapot?

� Ýstemem!

� Örümcek?

� Hýmm! Hem “örümcek” hem “adam” olmaz mý?

“Örümcekadam olsa!” demek istiyor ama açýk açýk söylemiyor. Eðer, “Olur olur!” deseydim, “Allah neden beni de Örümcekadam yapmadý?” diye soracaktý. Ýþte o zaman çýk iþin içinden!

� Olmaz! O dediðin sadece filmlerde olur. Bir tanesini seç, “örümcek” mi “adam” mý?

� Adam tabii ki! En güzeli adam olmak!

Ve Allah, insaný yarattý

ALLAH’IN yarattýðý milyarlarca galaksiden birindeki, milyarlarca yýldýzýndan biriydi Güneþ.

Öteki yýldýzlardan, pek bir farký yoktu. Öyle çok büyük sayýlmazdý mesela..

Ama kaderi, tüm o yýldýz kardeþlerinden daha parlak yazýlmýþtý. Etrafýndaki, irili ufaklý bir düzine gezegenden biri, bizim küçük Dünyamýzdý çünkü.

Güneþe, Dünya’nýn gündüzlerini aydýnlatan bir lamba görevi verilmiþti.

Dünya ile arasýna öyle ince hesaplarla belirlenmiþ bir mesafe koymuþtu ki Allah; kendisine Dünya’dan daha yakýn olanlar yüzlerce derece sýcaklýkta yanýp kavrulurken, uzaktakiler eksi bilmem kaç derece soðuk bir karanlýða gömülüyordu.

Dünyanýn farklýlýðý bundan ibaret kalmadý

Daðlar, derin vadiler, kayalar ve taþlarla bezendi üzeri...

Kayalar un ufak edildi ve geniþ düzlüklerine yumuþacýk bir toprak serildi.

Sonra, küçük dünyanýn, çevresine masmavi bir atmosfer sarýldý. Bu mavi atmosferin içinde, daðlar kadar büyük bulutlar yaratýldý, yeryüzüne damla damla yaðmurlar yaðmaya baþladý.

Daðlarýn eteklerinden kývrýla kývrýla giden dereler, nehirler, akarsular akmaya baþladý...

Taþlarýn kayalarýn arasýndan fýþkýran tatlý pýnarlar var edildi.

Denizler doldu taþtý, dalgalar kayalýklarý selamlamaya baþladý...

Bu haliyle dünya, tüm öteki gezegenlerden ve yýldýzlardan çok çok farklýydý. Ama yine de onlar gibi ölüydü yani üzerinde hayattan, canlýlýktan hiçbir eser yoktu.

Ve Allah, dünyada hayatý yarattý...

Yeryüzünün her bir köþesinden, hayat fýþkýrmaya baþladý.

Ne toprakta, ne taþlarda, ne suda, ne Güneþte, ne öteki yýldýzlarda olmayan hayat, dünyada yaratýldý.

Ovalar yemyeþil çayýrlarla döþendi.

Rengarenk ve mis kokulu çiçekler açtý yeryüzünde, aðaçlar milim milim uzamaya baþladý.

Ormanlar kapladý dað eteklerini...

Yeryüzü þenlendi, neþelendi!

Ama iþ bununla da kalmadý.

Ve Allah, hayvanlarý yarattý.

O rengarenk çiçeklerin arasýnda tatlý výzýltýlarýyla uçuþan bal arýlarý, sabahlarý aðaç dallarýnda ötüþen ve cývýldaþan kuþlarý yarattý...

Ýspinozlarý, serçeleri ve bülbülleri yarattý...

Ormanlarda güzel gözlü ceylanlar, savanlar da aslanlar yarattý..

Toynak sesleri ýssýz vadilerde yankýlanan yaðýz atlar, alný akýtmalý kýsraklar yarattý...

Denizlerde milyonlarca deðiþik balýk yarattý Allah.

Her zaman gülümseyen neþeli yunuslar, dev gibi balinalar, minicik istavritler, kývrým kývrým kabuklarýyla deniz minareleri yarattý.

Kucaklarýnda inciler büyüten istiridyeler ve rengarenk mercanlar ve mürekkepbalýklarý ve ahtapotlar ve denizyýldýzlarý...

Ovalarda meleyen kuzular yarattý.

Taptaze otlarla bütün gün karýnlarýný doyurduktan sonra, koca kafalarýný sallaya sallaya yürüyen inekler yarattý...

Ýþte þimdi dünya, uzaydaki hiçbir gezegene ve yýldýza benzemeyen bir hâl almýþtý.

Hemen yanýbaþýnda duran ve geceleri bir nurlu kandil gibi parýldayan Ay bile, dünyada yaratýlan hayatýn zerresine sahip deðildi...

Dünya muhteþem bir tablo gibiydi. Ama henüz tam olarak bitmemiþ bir tabloydu bu.

Ve Allah insaný yarattý!

Allah insaný yarattý! Ve o vakte kadar yarattýðý hiçbir canlýya vermediði bir takým özellikler verdi insana.

Allah’ýn insanlara verdiði göz ile ineklere verdiði göz çok farklýydý mesela!

Hayýr! Gözün iriliðinden, þeklinden, renginden yapýsýndan bahsetmiyorum! Gözün görmesinden bahsediyorum!

Çayýrlarda çimenlerde sabahtan akþama kadar otlayan bir inek için, kan kýrmýzý bir gelincik, tatsýz bir ottan baþka bir þey deðildir...

Ýneðin gözü, belki gelinciði görür ama ondaki güzelliði görmez.

“Þu yemyeþil çimenlerin arasýnda o kýpkýrmýzý gelincik ne de yakýþýyor! Allah bu gelinciði ne de güzel yaratmýþ!” diyemez hiçbir inek.

Ýneðin o koca koca gözleri o güzelliði görmez...

Onu ancak bir insanýn gözü görür.

Allah’ýn insanlara verdiði kulaklar ile eþeklere verdiði kulaklar da çok farklýdýr.

Hayýr! Elbette yine bir eþek kulaðý ile bir insan kulaðý arasýndaki boy ve þekil farklýlýðýndan söz etmiyorum. Onu zaten herkes biliyor.

Bir sabah vakti, ihtiyar bir söðüt dalýnda ötüþüp duran bir bülbülün sesini, eþeklerin o koca kulaklarý da duyuyordur mutlaka. Duyuyordur ama, yeryüzündeki hiçbir eþek, bülbülün o sihirli þarkýsýyla kendinden geçmez, þiir yazmaya kalkmaz..

“Allah bu bülbüllere ne güzel þarkýlar öðretmiþ, ne de güzel bir ses vermiþ!” demez.

Çünkü eþeðin kulaklarý bülbül sesini duysa da, ondaki güzelliði duymaz...

Onu ancak insan kulaðý duyar.

Hiçbir insanýn burnu, bir köpeðin burnu kadar iyi koku alamaz. Ama hiçbir köpeðin gidip bir gülü kokladýðý da olmamýþtýr.

Bir köpek, gül kokusundan kendinden geçmez, “Allah bu gülleri bu kadar güzel yaratmýþ üstüne bir de böyle bir koku katmýþ!” diyemez hiçbir köpek!

Köpeklerin burunlarý gül kokularýný alsa da, o kokudaki güzelliði almaz.

Onu ancak insanýn burnu alýr.

Öte yandan yayýnevinin çocuklarda bilimsel mantýðý geliþtirmek ve merak duygusunu olumlu yönde kullandýrabilmek amacýyla bu ay yayýnlandýðý çocuk romaný melek Çe'nin Profesör Binbilir'in maceralarý'ndanSýr Küpü adlý bölüm... Mucit olmak isteyen çocuklar için hoþ, eðlenceli ve resimli bir roman...

(Haber 7)
Gönderen: 27.06.2009 - 22:30
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 404 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mrvtt (34), incim (55), kalbiselim (53), asimm (43), hisam (48), aciz önder (38), caramed (51), sevim (59), hasan kemal (54), aygo (43), akdemir (49), zeynep63 (18), adem dikici (58), semasalman (37), yusuf2023 (43), hallo42 (33), aymet (46), irfan55 (49), bayercana (35), Sabri-81 (43), selam2000 (51), Dadas69 (55), celebirisin (40), Musab49 (50), genciz (56), erkamartuk (38), yalniz gul (58), dertli007_46 (36), kafka001 (52), egemen07 (44), Tekin (51), milasi (68), porselen43 (55), semasalman87 (37), dtkyusuf (49), sertel (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58904 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.