stromectol ivermektine generique luvox lopinavir ritonavir generique kaletra luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Eziksin sen oğlum, "ezik!" (Züleyhalık sendromu)

önceki konu   diğer konu
8 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Eziksin sen oğlum, "ezik!" (Züleyhalık sendromu)
211 Mesaj -

Eziksin sen oðlum, "ezik!" (Züleyhalýk sendromu)

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ýn adýyla...

Güzel bir gündü. Güneþ mütebessim bir yüzle göz kýrpýyordu. Rüzgar utangaç bir kýz edasýyla nakaratýný fýsýldýyordu tatlý naðmelere hasret kulaklara. Herþey güzeldi ve güzelliklere yelken açmak gerekti, giyinip kuþandý kararýný verdikten sonra. Kapýyý usulca kapatýrken merhaba dedi, merhaba dünya.

Kuþlar onu görünce minik yürekleri kanatlarýndan hýzlý çalýþýrdý, sema sanki baþka mavi olurdu, aðaçlar edeplerinden yüzüne bakamazdý, o yürüdükçe toz-toprak ona dokunmak, ona bulanmak isterdi, yollar bir ah çekerdi derinden. O güldükçe güzellik, güzelliðine güzellik katardý, tüm çirkinliklere inat. O bunun farkýndaydý, bu doðrultuda yol almaktaydý. Oysa, adýmlarýnýn bugün kendisini hangi yamaçlara götüreceðini, hangi sarp kayalarda tehlikeli oyunlara çaðrýlacaðýný tahmin bile edemezdi.

Hayatýn tadýný çýkarýyordu tabir-i caizse. Oysa hayat, can vermeye hazýrdý onun karþýsýnda. Halbuki, biraz sonra neler olacaðýný bilemez, neler duyacaðýný tahmin bile edemezdi, nerden bilecekti gaybýn gerçek sahibi varken. Ve yavaþ yavaþ ilerlerken küçüklüðünden beri pek haz etmediði ama bunu asla kendisine belli etmediði bir arkadaþýný gördü. Yüzündeki alaycý ifade yine ayný yaramazlýðý ile duruyordu belli ki birine takýlmaya yer arýyordu ve çok geçmedi tahmin ettiði baþýna geldi.

- Hey Yusuf, nereye? Hiç pas vermiyorsun oðlum ne ayak? Babaný mý öldürdük?

Bu istihza kokan cümlelere Yusuf, kendisine layýk bir þekilde cevap vermeliydi, aksi takdirde Yusufluðuna gölge düþürürdü, aksi takdirde Yusufluðunu zindana düþürürdü. Edeble yönünü çevirdi ve tatlý bir üslup ile:

- Estaðfirullah, hayýr öyle birþey yok yalnýz kainatýn bu güzellikleriyle mündemiç iken biraz dalgýnlýk oluyor ister istemez yoksa dikkate almamak ne haddime kardeþim. Belli bir mekana gittiðim yok Rabbimiz'in bu güzelliklerini seyreyleyip, dolaþýyordum kendi kendime.

- Oðlum, delirme hani güzellik ben bir güzellik göremiyorum!

- Görmüyor musun? Gökyüzüne bak ne güzel, aðaçlara bak ne güzel, kuþlara, çiçeklere bak hepsi ne kadar da güzel, düþünsene hiçbiri olmasa ne yapardýk biz?

- Býrak oðlum ya! Bunlar da güzellik mi? Takýl bana da ben sana güzellik göstereyim. Bak aþaðý mahallaye inelim orda ne fýstýklar, ne güzellikler göreceksin. Hepsi birbirinden güzel, seç, beðen, al.

Yusuf bu sözler ile çoktan içindeki kuyulara düþmüþtü, çoktan kendisini kurtaracak birilerine muhtaç hale gelmiþti, zar zor birkaç cümle diyebildi.

- Yok. Saðol bana bu güzellikler yeter. Bunlarýn bile hakkýný tam veremiyorum bana helal olduðu halde, bana haram olan þeylerin hakkýný nasýl veririm?

Yusuf'un tertemiz, el deðmemiþ gömleðini arkadan yýrtmak isteyen bu sefer hemcinsi bir Züleyha idi, zaten "Züleyhalýk" diþi olmak demek deðildi. Züleyhalýk, boyna ip geçirmekti, Züleyhalýk, zindanlara davet etmekti. Ve Züleyhalýk, amacýna ulaþýncaya kadar ýsrar etmekti.

- Ya oðlum, býrak böyle geri kafalý düþünceleri, hayatýn tadýný çýkar, sendeki bu güzellik bende olsa hergün baþka bir manita ile gezer, günümü gün ederim. Hepsini kendime tav eder, peþimden koþtururum. Allah bilir senin hiç manitan da yoktur þimdi?

Garip bir kelime idi Yusuf için, anlamlandýrýlmasý çok güç ama artýk o kadar çok duymaya baþlamýþtý ki o da öðrenmiþti, manitanýn kýz arkadaþý demek olduðunu. Oysa bir erkeðin kýz arkadaþý olamazdý, boþuna kardeþ ilan edilmemiþti müslümanlar. Eðer bir kýz erkeðe ya da erkek kýza arkadaþ olacaksa zaten o, kiþinin eþi olurdu bu da ona hayat arkadaþý olmak demekti. Yusuf'un da böyle bir hayat arkadaþý olmadýðý için aksi bir durumun olmasý gibi birþeyi düþünemezdi yine de kýrmamak için cevap verdi:

- Hayýr, elbette yok, olamaz da zaten.

- Eziksin sen oðlum, "ezik!" O kadar güzelliðin var ama kafan çalýþmýyor, demek ki herþey güzellik demek deðil beyin de olmalý insanda. O da biz de var sen yan kendine vay enayi vay! Neyse ben kaçýyorum, aklýný çalýþtýr kaçýrma bu güzellikleri, senin dediðin þeyler boþ, gerçek güzeller meydanda. Birgün fikrin deðiþirse her zaman kapým açýk sana bu iþin püf noktalarýný öðretirim, bak bu iyiliði de kimse yapmaz, unutma! Bu arada bak oðlum, bu zamanda en tipsizlerin bile üç beþ tane manitasý var bee. Kendine bir manita bul, keyfini sür, vay ezik vay peeh!

Yusuf iliklerine kadar üþümüþtü hatta fikirleri donmuþtu halbuki güneþ onu baþka ýsýtýyordu. Ama kalbi hiç meyletmedi ama Yusuf hiç kaybetmedi. Züleyhalýk çekti ellerini Yusuf'un gömleðinden. Yusuf, çekti peçesini utangançlýðýn o nur cemaline, edebinden. Ve aklýna Yusuf (a.s.) geldi, zorlukla mýrýldandý, bir ah çekti derinden:

"Ah ben de Yusuf olabilseydim"

Yazýnýn kaynaðý ve orjinal hali: Eziksin sen oðlum, "ezik!" (Züleyhalýk sendromu) - Ýlyas Uçar'ýn Kiþisel Web Sitesi

Ýlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
26.03.2009 - 16:20

Gönderen: 26.03.2009 - 17:10
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Yusuf iliklerine kadar üþümüþtü hatta fikirleri donmuþtu halbuki güneþ onu baþka ýsýtýyordu. Ama kalbi hiç meyletmedi ama Yusuf hiç kaybetmedi. Züleyhalýk çekti ellerini Yusuf'un gömleðinden. Yusuf, çekti peçesini utangançlýðýn o nur cemaline, edebinden. Ve aklýna Yusuf (a.s.) geldi, zorlukla mýrýldandý, bir ah çekti derinden:

"Ah ben de Yusuf olabilseydim"

Elinize Saglik
Gönderen: 26.03.2009 - 17:25
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  
138 Mesaj -
Elinize Saglik
Gönderen: 26.03.2009 - 18:13
Bu Mesaji Bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diger mesajlarini ara Hüzünlü_gurbet üyenin Profiline bak Hüzünlü_gurbet üyeye özel mesaj gönder Hüzünlü_gurbet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
seyyahekim su an offline seyyahekim  
211 Mesaj -
Elinize Saglik Te$ekkürler

yusuf olabilmek yusuf kalabilmek önemli...
Gönderen: 26.03.2009 - 19:10
Bu Mesaji Bildir   seyyahekim üyenin diger mesajlarini ara seyyahekim üyenin Profiline bak seyyahekim üyeye özel mesaj gönder seyyahekim üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
amin inþaallah kardeþlerim
Gönderen: 26.03.2009 - 19:12
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sevdaa1 su an offline sevdaa1  
1090 Mesaj -
Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 26.03.2009 - 19:43
Bu Mesaji Bildir   sevdaa1 üyenin diger mesajlarini ara sevdaa1 üyenin Profiline bak sevdaa1 üyeye özel mesaj gönder sevdaa1 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
keskinmetal su an offline keskinmetal  
EZİKSİN SEN OĞLUM EZİK
655 Mesaj -
TEÞEKKÜRLERElinize Saglik
Gönderen: 26.03.2009 - 20:03
Bu Mesaji Bildir   keskinmetal üyenin diger mesajlarini ara keskinmetal üyenin Profiline bak keskinmetal üyeye özel mesaj gönder keskinmetal üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
amin inþaallah kardeþlerim.
Gönderen: 26.03.2009 - 21:00
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 500 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56923 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.