ivermektine ivermectine stromectol lopinavir ritonavir generique stromectol luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Çocuklarımız İlahi bir emanettir

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Çocuklarımız İlahi bir emanettir
1686 Mesaj -

Çocuklarýn kendilerine mahsus hususi dünyalarý, geniþ hayalleri vardýr. Kalpleri henüz günah kirleri ile sâfiyetini kaybetmemiþtir. Ruhlarý bembeyaz bir kâðýt gibi her türlü nakýþý iþlemeye müsaittir. Gözlerini dünyaya yeni açan bu masum varlýk, bize en büyük Ýlahî bir emanettir. Bu emaneti ihmal etmek ise en büyük hýyanettir!..
Çocuk, daha erken yaþlarda çevresini taklitle hayata baþlar. Taklit ettiði þeyler ne kadar mükemmel, ne kadar Ýslamî yaþayýþa uygun olursa, edineceði alýþkanlýklar da o derece mükemmel ve Ýslamî olur.

Doðan çocuðun kulaðýna ezan okumanýn sünnet oluþunda derin hikmetler vardýr. Bu belki telkinde ilk merhaledir.

Ailenin Ýslamî bir hayat yaþamasý, çocuðun yetiþmesinde en tesirli unsurdur. Bu hususu dikkate alarak ebeveynin, küçük de olsa þahsî kusurlarýný çocuklarýndan gizlemesi, onlara kötü örnek olmamasý gerekir. Misafir kabul etmek istemediði zaman çocuðuna, "Kapýya git, babam evde yok, de." diyen baba, evladýný yalancýlýða ve sahtekârlýða alýþtýrdýðýnýn farkýnda mý?.. Çocuk terbiyesi hususunda baþvurulmasý gereken yollarý þöylece sýralamak mümkündür:

Çocuða daha küçük yaþlarda yavaþ yavaþ birtakým dinî telkinler yapýlmalýdýr. Allah ve Peygamber sevgisi çeþitli vesilelerle kalbine yerleþtirilmelidir. Bunu temin etmek için imanla ilgili vecize ve metinler ezberletilebilir. Bunlar hayat boyunca çocuðun ruhunda derin izler býrakýr.

5-6 yaþýndan itibaren Kur'an-ý Kerim öðretilmeye baþlanmalý, bazý sûreler ezberletilmelidir.

7 yaþýndan itibaren dinin amelî vecibeleri öðretilmeli, tatbikine gidilmeli. Bunun baþýnda namaz gelir.

Bugün çocuklarýn elinde dolaþan kitaplar, Ýslamî terbiye ve ruhtan çok uzak, ahlaksýzlýðý, anarþiyi teþvik eden eserlerdir. Bunlarýn yerine Ýslamî kahramanlýk destanlarý, mertlik, fedakârlýk gibi ulvî duygularý telkin edecek eserler verilmelidir. Çocuk okumalý ki soru sorsun.

Çocuðun hareket tarzý üzerinde arkadaþýn mühim tesiri malumdur. Ýyi örnek olabilecek çocuklarla gezmeli, oynamalý. Bazen iyi bir arkadaþ; ana-baba, öðretmen kadar hatta daha fazla gençlerin hayatýna müessir olur.

Çocuðun yaþý biraz ilerleyince ona bir þahsiyet vermek gayesi ile konferanslara, dinî sohbetlere götürmekte fayda vardýr.

Çocuðu dövmek, onu terbiye etmek yerine onu ya aptallaþtýrýr ya da korkunç bir adam haline getirerek isyan etmesine sebep olur. Zaten ileride iþe yarayacak olan çocuk yaramaz olur. Yaramaz olmasý zekâsýnýn alametidir. Çocuk masumdur. Hayýrsýz çocuk yoktur. Allah hayýrlý ana-baba versin.

Babam okula gidip öðretmenlerimle konuþmak istemezdi. Ben sýnýfta kalýnca kýzdý, baðýrdý, çaðýrdý. Halbuki ben okula baþladýðým andan itibaren babam okula gelip sýk sýk durumumu sormalýydý. Baþarýsýzlýðýmýn sebebini öðrenmeliydi. Bütün öðretmenler zekâmý överlerdi; amma ben ders çalýþmýyordum. Babam neden ders çalýþmadýðýmýn sebebini öðrenmeliydi. Bir komþumuz vardý. Çocuðuna okulda bir problem sormuþlar: "Çözemedik. Yardým edin." diye aðlayarak yalvarmýþtý kadýn. Çocuða anlattým nasýl çözeceðini. "Ne zaman istersen gel." dedim. Dikkatimi çekmiþti. Anne-baba çocuklarýna yardým edemeyince üzülmüþlerdi. Yardým edecek adamý arayýp bulmuþlardý.

Çocuk baskýyý sevmez. Torunlarýma tek söylediðim, "Ýnþallah siz Ýslam'a hizmet edeceksiniz." "Ýnþallah!" diyorlar. Baþka ne desem "Ýnþallah." demezler. Ýnsanlarýn en gururlusu çocuklardýr. Çocuða "Sus be!" diye baðýrsam öyle aðlar ki... Niye? Gururu incindi... Kundaktaki çocuða bile annesi sert baksa, çocuk aðlar. Bir gün kýzýmla pazara gitmiþtik. "Kýzým elini ver, kaybolursun." dedim. "Niye kaybolayým? Ben yolumu biliyorum!" diye baðýrdý. Biraz sonra dedim ki, "Kýzým elimi tut. Ben buralarý bilmiyorum. Sen biliyorsun. Kaybolmayayým." Çocuk hemen elimi tuttu. Ýþte oldu!

"Uslu ol, yaramazlýk yapma." diyorlar. Onlar mý çocuk, biz mi? Aðacý diktik. Sonra, "Yahu aðaç, hadi meyve versene." desek, itsek, tekmelesek, aðaç kurur. Fidan parmak kadar boyda, "Meyve vermedi." diyorlar. Ahmaklýk... Çocuk bu!.. Biz neci oluyoruz da Allah'ýn planýný deðiþtirmeye kalkýyoruz?

09 Aralýk 2006, Cumartesi
HEKÝMOÐLU ÝSMAÝL
Yazi:http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=468537&keyfield=C3A76F63756B
Fotoðraf : http://www.fotokritik.com/1276707?highlight=%E7ocuk

*Önce bu makaleyi bana okumam icin gönderen sonra resmide bulup bir anne olarak ravdaya bunu sen eklemelisin diyen mesut kardesimden Allah razi olsun...(hazira konduk...)
Gönderen: 30.08.2008 - 02:11
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kanayan gül su an offline kanayan gül  
215 Mesaj -
Mesut kardeþimizinde sizinde emeðinize saðlýk.Rabbim onun yolunda hayýrlý evlatlar yetiþtirmeyi nasip etsin cümlemize..... Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 30.08.2008 - 02:57
Bu Mesaji Bildir   kanayan gül üyenin diger mesajlarini ara kanayan gül üyenin Profiline bak kanayan gül üyeye özel mesaj gönder kanayan gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
seher gülü su an offline seher gülü  
112 Mesaj -
AMÝNN CANIM ALLAH RAZI OLSUN RABBIM ÜMMETÝ MUHAMMEDÝN YARDIMCISI OLUR ÝNÞALLAH RABBIM ÇOCUKLARIMIZI ÞEYTANIN HÝLLELERÝNDEN MUHAFAZA ET BÝZÝ ÇOCUKLARIMIZLA ÝMTÝHANA TABÝ TUTMA YABBBÝM yazan dan yazdýrandan emeg veren herkezden rabbým razý olsunn inþallahhhgül

Elinize Saglik
Gönderen: 30.08.2008 - 09:11
Bu Mesaji Bildir   seher gülü üyenin diger mesajlarini ara seher gülü üyenin Profiline bak seher gülü üyeye özel mesaj gönder seher gülü üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SendenKalan su an offline SendenKalan  
178 Mesaj -
Allah çocuklarýmýza Hayýrlý Ana Baba Versin.
Amin.
sevinçli
Gönderen: 30.08.2008 - 12:40
Bu Mesaji Bildir   SendenKalan üyenin diger mesajlarini ara SendenKalan üyenin Profiline bak SendenKalan üyeye özel mesaj gönder SendenKalan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 462 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
BeSMeLe (39), serkan_aktas (45), karaahmetoglu (65), ademozdamar (54), levent (49), uhud38 (53), benfurkan (65), anemonia (43), tugrulsuratli (51), ali sungur (50), Adem71 (53), seyda59 (55), cetinceli (47), yenimemoli (44), fbetulk (43), hani5 (31), MileynSeleme (49), zehraygtster (33), halil ibrahim (59), mzeki (52), metinmaltas (79), Sefer1 (55), rabiaemin2 (39), Meftun (38), mkaya970 (54), islamin_gulu (37), mustafatunç (57), ali bostan (60), Kar_Tanesi_ (35), s7e7v7e7n (39), 00571 (41), Toyanc (50), volkan42 (54), frost_35 (42), gurbetci71 (57), salebe25 (44), barbarosum (49), gulcan (37), ocean82 (42), kalemdar (48), NURUNALANUR (52), SeYh_S@MiL (40), Hilal-Nisa (37), m.zeki (52), ToZ-PeMBe (37), ugurlar (37), yasemin330 (39), Iklama88 (36), mehmetkaya2005 (38), fatihuslu1985 (39), ebuzer21 (60), uduh_72 (43), NuRCaN (35), naz_angel (39), hakan125 (49), 23041987 (37), Derya A (37), delice (48), H.Gultekin (19), EsiLa_68 (35), ankebut06 (47), alzen (48), derici_001 (69), hamdi ulay resu.. (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56013 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.