ivermectin ivermectine stromectol ivermektine ivermektine fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » M E D R E S E » İNGİLİZCE DERSLERİ » İngilizce Dersleri-Geçmiş Zaman-Geniş Açıklamalı

önceki konu   diğer konu
9 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
İngilizce Dersleri-Geçmiş Zaman-Geniş Açıklamalı
22 Mesaj -
Gecmiþ zamana geldik.Biraz zor oldu ama cok sukur beraberiz gene.

Hemen kalýplarýmýzý yazalým.Örnekleri oturtalým.
Görün bakýn ne kolay bi sey bu
kahkaha

Olumlu Düz Cümle : Subject-Verb(ed)-Object-Time expressions(etc)
Örnek : She play(ed) football last night

Önce öznemiz,ardýndan yuklem,Yanlýz fiilimiz duzenli fiil ise -ed- takýsý,duzensiz ise duzensiz halini yazmayý unutmuyoruz.
Ardýndan nesne ve sonrasý zamaný belirtiyoruz.
Duzenli fiiller gecmiþ zaman kullanýmýnda kendinden sonra -ed- takýsý alan fiillerir.

Mesela:
play-ed-
show-ed-
finish -ed- etc.

Duzensiz fiiller ise normal halinden farklý bir yapýya dönüþüyor ve uzerinde biraz oynama yapýlýyor.
Mesela:
Yakalamak anlamýndaki -catch- fiili gecmiþ zaman kullanýmýnda -caught- oluyor.
Görmek anlamýndaki -see- fiili gecmiþ zaman kullanýmýnda -saw- oluyor.
Konuþmak anlamýndaki -speak- fiili gecmiþ zaman kullanýmýnda -spoke- oluyor.

Bunada kýsaca degindikten sonra.Olumsuz duz cumleye deginelim hemen.
Yukarýda olumlu duz cumlelerde fiilin ikinci halinden bahsettik.Yani degisken hallerinden.
Olumsuz cumle kurarken -did- yardýmcý fiilinden yararlanacagýz.Olumsuz hale getirmek içinse -not- olumsuzluk
ekini ekleyecegiz.
Ve iþte önemli bir kural:
*-Did- yardýmcý fiilini gördüðün her yerde fiilin 1. yani normal halini,daha acýkcasý fiili oldugu gibi kullanacaksýn.

Olumsuz Duz Cumle Kalýbýmýz: Subject-did-not-Verb1-Object-Time Expres.
Örneðimiz : I did not speak to teacher yesterday : Dün ögretmen ile konusmadým.

Normalde olumlu duz cumle olsa idi : I spoke to teacher yesterday olurdu. : Dun ögretmenle konustum.
Ama olumsuz oldugu icin ya da -did- i kullandýgýmýz icin biz ne yaptýk ? Speak fiilinin 2. halini spoke u getirdik.

Þimdi gelelim soru haline.Nasýl olmusuz cumle kurarken -did- yardýmcý fiilinden yararlandý isek.Soru cumlelerinde de
did yardýmcý fiilinden yararlanacagýz.Nasýl mý ?

Ýþte Kalýbýmýz : Did-Subject-Verb1-Subject-Time Expr.etc.
Örnek : Did you say anything just before.: Az önce bir sey mi söyledin ?
Bakýn eger did olmasa idi.Cumlemiz olumlu duz cumle olsa idi.Söyle derdik:
You said something just before : Az önce bir sey söyledin.Dikkat edin örnegimizdeki fiile.Fiilin 2. halini kullandýk.
Neden ? Cunku -did- yardýmcý fiili yok.
Yani bu baþa bela yardýmcý fiil var ise fiili oldugu gibi,yok ise de fiilin 2. halini getircez.Bu kadar aslýnda gecmiþ zaman.

Bu zaman ile cumleleri kurarken zaman ifadelerini dikkatli kullanmalýyýz.Gecmiþ zaman olacak yani.Misaller;
ago :Önce ( bunu belirli bi sayý ile kullanýrsýnýz genelde.Mesela "an hour ago":"Bir saat önce" gibi)
yesterday: Dün
Last night-Last Day : Dün gece,Son gün(Yani bir önceki gun)
In the morning : Sabahleyin ( Farzedinki aksam olmus ve birine sabahki bi olayý anlatýyorsunuz )

Gerisini de siz arastýrýn bana da söyleyin sevinçli

Simple Past Tense in Kullaným Alanlarý ?

1-Simple Past Tense geçmiþte belirli bir zamanda baþlamýþ ve bitmiþ eylemler için kullanýlýr. Bazen konuþan kiþi tam olarak bir zaman belirtmeyebilir, ama mutlaka cümlede bir geçmiþ zaman fikri vardýr.

EXAMPLES:

I saw a movie yesterday. (Dün bir film seyrettim.)

I didn't see a movie yesterday. (Dün bir film seyretmedim.)

Last year, I traveled to Italy. (Geçen yýl Ýtalya'ya seyahat ettim.)

Last year, I didn't travel to Italy. (Geçen yýl Ýtalya'ya seyahat etmedim.)

She washed her hands. (Ellerini yýkadýgöz kırpma

She didn't wash her hands. (Ellerini yýkamadýgöz kırpma

2-Simple Past Tense'i geçmiþte tamamlanmýþ birkaç eylemi arka arkaya anlatmak için kullanýrýz.

EXAMPLES:

I finished work, walked to the beach, and found a nice place to swim.
(Ýþlerimi bitirdim, sahile yürüdüm ve yüzmek için güzel bir yer buldum.)

He arrived from the airport at 8:00, checked into the hotel at 9:00, and met the others at 10:00.
(Havaalanýndan saat 8'de geldi, 9'da otele kaydýný yaptýrdý ve diðerleriyle 10'da buluþtu.)

3-Simple Past Tense geçmiþte baþlamýþ ve bitmiþ bir süreci anlatýrken kullanýlýr. Bu süreç uzundur ve genelde "iki yýldýr", "tüm gün" veya "tüm yýl" gibi zaman ifadeleriyle kullanýlýr.

EXAMPLES:

I lived in Turkey for two years.
(Ýki yýl Türkiye'de yaþadým.)

Ahmet studied English for five years.
(Ahmet beþ yýl Ýngilizce çalýþtý.)

They sat at the beach all day.
(Tüm gün sahilde oturdular.)

We talked on the phone for thirty minutes.
(Yarým saat telefonda konuþtuk.)

How long did you wait for them?
We waited for one hour.

(Onlarý ne kadar beklediniz?
Bir saat bekledik.)

4-Simple Past Tense ayný zamanda geçmiþte vazgeçtiðimiz alýþkanlýklar için de kullanýlýr. "used to" kalýbýyla ayný amaçla kullanýlabilir. Bahsettiðimiz eylemin bir alýþkanlýk olduðunu açýkça belirtmek için cümlelerde "always" (daima), "often" (sýk sýk), "usually" (genellikle) ve "never" (asla) gibi zaman ifadeleri kullanýlýr.

EXAMPLES:

I played basketball when I was a child.
(Çocukken basketbol oynardým.)

He played the guitar.
(Gitar çalardý.)

She worked at the hospital after school.
(Okuldan sonra hastanede çalýþýrdý.)

They never went to school, they always skipped.
(Hiç okula gitmezlerdi, hep kaçarlardý.)

Heheeee Bittiii göz kırpma
Allah kolaylýk versin insallah.Bi daha ki bu cok zevkli dersimizde görusmek uzere canlar...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son muhammedyldz tarafından, 15.01.2006 - 12:51 tarihinde.
Gönderen: 15.01.2006 - 12:50
Bu Mesaji Bildir   muhammedyldz üyenin diger mesajlarini ara muhammedyldz üyenin Profiline bak muhammedyldz üyeye özel mesaj gönder muhammedyldz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rabia_2 su an offline rabia_2  
Ne yapmalıyım
3 Mesaj
Esselamunaleykum hocam.Ben ingilizce derslerini anlýyorum ama ingilizce cümleleri gereði gibi okuyamýyorum.Yani okunuþlarýný pek beceremiyorum.Ne yapmam gerekiyor.Hangi kaynaklardan yararlanabilirim.Þimdiden Allah razý olsun.
Gönderen: 22.03.2006 - 21:20
Bu Mesaji Bildir   rabia_2 üyenin diger mesajlarini ara rabia_2 üyenin Profiline bak rabia_2 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
Misafir
Çok teþekkür ederiz ,gerçekten anlaþýlýr bier biçim vermiþsiniz.
Gönderen: 22.03.2006 - 23:27
Bu Mesaji Bildir   Yukari
zeh_ra su an offline zeh_ra  
Konu icon   
7 Mesaj
S.A çok güzel bir bölüm benimde azda olsa ingilizce birikimim var benimde bu hizmette aciz_ane bi yararým olabilir..
Gönderen: 23.03.2006 - 17:01
Bu Mesaji Bildir   zeh_ra üyenin diger mesajlarini ara zeh_ra üyenin Profiline bak zeh_ra üyeye özel mesaj gönder zeh_ra üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AdiyamanLi 02 su an offline AdiyamanLi 02  
2 Mesaj
Selamýn Aleykum

ben yabanci dil bölümü mezunuyum Agýrlýgý Ýngilizce olmak üzere ek dil olarak Almanca egitimi aldým lisede ve Burda yeniyim siz degerli karde$lerime yardýmcý olmak isterim...

Ýngilizceye ba$larken kolaydýr ama zamanla zorlaþir fakat almanca ise en ba$ta zordur ve zamanla kolayla$ir...

ingilizceye ba$larken ilk önce kulak dolgusu yapacaksýnýz yani kasetler cdler vcdlerle telafuz konusunu cözmelisiniz daha sonra asla ve asla ingilizce ögrenirken türkce cevirili kitaplardan ögrenmeyin ben okuldayken bize verilen kitaplarda sadece ingilizce vardý kasetler vardý videodan gördük ve asla türkce olmadý..

Ýns ilerleyen zamanlarda daha acýklamalý bilgiler size sunacagým ilginiz için teþekkürler....

Gönderen: 14.06.2006 - 01:21
Bu Mesaji Bildir   AdiyamanLi 02 üyenin diger mesajlarini ara AdiyamanLi 02 üyenin Profiline bak AdiyamanLi 02 üyeye özel mesaj gönder AdiyamanLi 02 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_erguvan_ su an offline _erguvan_  
Geniş zaman değil de
5 Mesaj
Þu geçmiþ zaman zorluyor biraz.Doðrudan ing kasetlerden baþlama ve devam etme fikri doðru.En kalýcý yol ama türkçeyi þaþýyor insan bir de arapça çalýþýnca.telaşlı
Gönderen: 29.03.2007 - 21:56
Bu Mesaji Bildir   _erguvan_ üyenin diger mesajlarini ara _erguvan_ üyenin Profiline bak _erguvan_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
mustafainc88 su an offline mustafainc88  
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve bereketuh
1 Mesaj
S.a

ben ing dil bölümü okuyorum ve böbürlenmek olrk anlamayýn ama ing yi ana dilim gb bilirim herhangi konuda bir sorununuz olursan yardým edebilirim!!!

hayýrlý günler

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son mustafainc88 tarafından, 14.04.2007 - 18:03 tarihinde.
Gönderen: 14.04.2007 - 18:02
Bu Mesaji Bildir   mustafainc88 üyenin diger mesajlarini ara mustafainc88 üyenin Profiline bak mustafainc88 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
^^+DoLuNaY+^^ su an offline ^^+DoLuNaY+^^  
1 Mesaj
paylaþtýðýn için teþekkürler ben biliodum sayende tekrar etmiþ oldumsevinçli sevinçli
Gönderen: 02.06.2007 - 18:21
Bu Mesaji Bildir   ^^+DoLuNaY+^^ üyenin diger mesajlarini ara ^^+DoLuNaY+^^ üyenin Profiline bak ^^+DoLuNaY+^^ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
tayfur38 su an offline tayfur38  
banka borçları
14 Mesaj -
çok güzel baþarmýþýn arkadaþ bankada kurtulmayý.bþr seferde öde demiþsiniz dört milyar borcu bir seferde nasýl öder bi memur eskisi gibi insanlarda yardýmlaþma duygusuda yok bi sürü akraba var beþ on milyon verseler elimden tutmuþ olacklar ama maalesef insanlar yardýmlaþmayý sevmiyor
Gönderen: 23.12.2008 - 18:35
Bu Mesaji Bildir   tayfur38 üyenin diger mesajlarini ara tayfur38 üyenin Profiline bak tayfur38 üyeye özel mesaj gönder tayfur38 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 839 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
1732 üye ile 14.01.2023 - 16:03 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.11382 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.